Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Tkankowy klej cyjanoakrylowy dobrym środkiem stabilizacji przeszczepów

Źródło: Kattan AE , Mortada H , Alkahtani R , Idris RB, Gelidan AG , Alhumsi T The use of cyanoacrylate glue for skin grafts stabilisation: A retrospective multicenter study Int Wound J. 2022 May 11.doi: 10.1111/iwj.13840
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 16.05.2022
 
 
Zespół naukowców i klinicystów z King Saud University w Arabii Saudyjskiej ocenił skuteczność i wyniki pooperacyjne pacjentów po operacjach przeszczepu skóry, w których do stabilizacji przeszczepu użyto tkankowego kleju cyjanoakrylowego.
Leczenie ran, zwłaszcza o podłożu oparzeniowym, jest procesem skomplikowanym i dynamicznym biologicznie, zaczynającym się zaraz po zranieniu. Wyróżnić tu można trzy procesy: stan zapalny, proliferację i remodelowanie rany. Zrozumienie i pokierowanie tymi procesami jest kluczowe w przeszczepianiu skóry i odgrywa znaczącą rolę w ostatecznym wyniku każdego zabiegu chirurgicznego.

Klej cyjanoakrylowy jest jednym z najczęściej używanych w operacjach na tkankach, ze względu na szybkość działania i łatwość użycia. Naukowcy i klinicyści z zespołu przebadali dane dotyczące wszystkich pacjentów, u których stosowano procedury operacyjne ran w szpitalu w Rijadzie pomiędzy styczniem 2018 roku a sierpniem 2021 roku.

Uwzględniono w analizie 36 pacjentów, z czego 35 było mężczyznami. W 5 przypadkach (13,9 proc.) stwierdzono chorobę współistniejącą – cukrzycę typu 2. Główną przyczyną zranień były oparzenia – 17 przypadków, zaś 5 razy były to urazy.

Przed operacją zastosowano antybiotykoterapię.

Wykorzystano dwa rodzaje pobranych przeszczepów skórnych: przeszczep skórny pośredniej grubości 24 (66,7 proc.) oraz przeszczep skórny siatkowaty pośredniej grubości 12 (33,3 proc.). Średnia wielkość pobranego przeszczepu wynosiła 58 ±60,6 cm2 (zakres od 8 do 270 cm2). Matriderm, czyli matrycę kolagenowo-elastynową do regeneracji skóry i stosowania jako tymczasowy środek zapobiegający powstawaniu zrostów, zastosowano w 11 przypadkach (30,6 proc.). Klej cyjanoakrylowy wprowadzono wzdłuż brzegów rany w celu zabezpieczenia przeszczepu. Nie użyto zszywek ani szwów. Opatrunek pozostawiono w stanie nienaruszonym przez 5 do 7 dni zależnie od oceny klinicysty.

Jak wynikało z oceny i danych pooperacyjnych, przeszczep przyjął się w 100 proc. w 32 (88,9 proc.) przypadkach. Jak oceniają naukowcy, wyniki te trzeba obecnie potwierdzić badaniem na większej grupie pacjentów, choć już dzisiaj można stwierdzić, że klej cyjanoakrylowy może być stosowany w stabilizowaniu przeszczepów.

Opracowanie: Marek Meissner
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.