Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Misiewicz

TMT 2020: Kolonoskopia jest super – miejsce profilaktyki raka jelita grubego w praktyce lekarza rodzinnego

Autor: Iwona Konarska |Data: 29.09.2020
 
 
Prof. Jarosław Reguła potwierdza, że kolonoskopia jest super, ale jak dodaje, tylko jeśli jest dobrej jakości. W swoim wykładzie omawia m.in. możliwości nowoczesnej endoskopii, sprzyjające uzyskaniu maksymalnego efektu.
Prof. Jarosław Reguła przytacza ankietę, w której pytano, w jakiej sytuacji pacjent zgłosiłby się na kolonoskopię? 62% respondentów odpowiedziało, że impulsem byłyby dolegliwości, ale na drugim miejscu (48,5%) znalazły się rekomendacje lekarza w przychodni. Stąd apel prof. Reguły, by lekarze rodzinni nie ustawali w zachęcaniu pacjentów do badań profilaktycznych.

- Kolonoskopowy program przesiewowy w Polsce jest prowadzony na wysokim poziomie, ale wymaga wsparcia lekarzy rodzinnych - tłumaczy prof. Reguła, szczególnie, że jak przypomina, w raku jelita grubego nie ma wczesnych objawów, a typowe pojawiają się, gdy choroba jest już zaawansowana.
W trakcie wykładu prof. Reguła omawia również definicję polipów (zmienioną) i trzy metody ich usuwania: polipektomię, endoskopową resekcję śluzówkową i endoskopową dyssekcję podśluzową.

Ważnym wątkiem są wskazania do kolonoskopii diagnostycznej.
Zapraszamy do obejrzenia fragmentu wykładu.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe