Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

TMT 2020: Prof. Drobnik o diagnostyce różnicowej gorączki

Autor: Monika Stelmach |Data: 07.09.2020
 
 
Zazwyczaj gorączka ma podłoże infekcyjne. U części pacjentów trudno jednak szybko postawić rozpoznanie. Podczas trwającej konferencji Top Medical Trends, w wykładzie „Gorączka o różnej etiologii" prof. Jarosław Drobnik powie o najważniejszych elementach diagnostyki, które pozwalają ustalić etiologię.
– Musimy pamiętać, że gorączka to nie choroba, ale objaw, sygnał ze strony organizmu, że coś niepokojącego się dzieje. Najczęściej mamy do czynienia z etiologią infekcyjną. Jeżeli gorączka występuję nagle, towarzyszy objawom, które wskazują na konkretną chorobę, to postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne jest prostsze. Problem pojawia się wtedy, kiedy trwa powyżej tygodnia i nie można ustalić przyczyny – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Drobnik z Zakładu Gerontologii, Katedry Zdrowia Publicznego WNoZ Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu.

W sytuacji gorączki o niejasnej etiologii kluczowa jest znajomość pacjenta, dobrze zebrany wywiad i przeprowadzone badanie fizykalne. Często długotrwały stan podgorączkowy towarzyszy np. chorobom nowotworowym. Innym częstym czynnikiem etiologicznym poza infekcjami są choroby autoimmunologiczne. Przyjmowanie niektórych leków może się wiązać ze stanami podgorączkowymi czy odczynem poszczepiennym u dzieci.

– Powodów gorączki jest naprawdę dużo. W wykładzie, który przedstawię podczas konferencji Top Medical Trend z pewnością nie wyczerpię tematu, ale zechcę pokazać najważniejsze elementy diagnostyki, z uwzględnieniem również dzieci. Postaram się wskazać najbardziej kluczowe badania, które mogą doprowadzić do postawienia rozpoznania – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Drobnik.Program Top Medical Trends 2020: „TOP MEDICAL TRENDS 2020”.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe