Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

TMT 2020: Prof. Jerzy K. Wranicz o wpływie migotania przedsionków na udar mózgu ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 25.08.2020
 
 
Migotanie przedsionków stanowi jedno z najczęstszych długotrwałych zaburzeń rytmu serca. Na konferencji Top Medical Trends 2020 (1-30 września) prof. Jerzy K. Wranicz powie, jak w optymalny sposób zaopiekować się pacjentem z migotaniem przedsionków na poziomie lekarza rodzinnego i jakie to ma znaczenie dla profilaktyki udaru mózgu.
Migotanie przedsionków może przebiegać bezobjawowo. U części pacjentów jest wykrywane przypadkiem podczas rutynowych badań albo diagnostyki innych chorób. Niektórzy odczuwają tylko osłabienie, zawroty głowy, kołatania serca, duszności czy dzwonienie w uszach. Tymczasem choroby nie można lekceważyć, ponieważ to jeden z istotnych czynników ryzyka udaru mózgu.

– Odsetek osób z migotaniem przedsionka w populacji pacjentów powyżej 20 roku życia występuje średnio 1,5-2 proc., a powyżej 65 roku życia sięga ponad 20 proc. populacji. W sumie w Polsce może dotyczyć 700-800 tys. pacjentów. Skala problemu jest więc duża i rośnie z roku na rok. Największym problemem w tym kontekście jest ryzyko udarów mózgu. U około 20-30 proc. jest spowodowane właśnie arytmią serca – mówi prof. dr hab. med. Jerzy Krzysztof Wranicz, kierownik Kliniki Elektrokardiologii UM w Łodzi.

Podczas wykładu „Pacjent z migotaniem przedsionków w gabinecie lekarza rodzinnego - bezpieczna profilaktyka udaru mózgu", który prof. Jerzy Krzysztof Wranicz wygłosi podczas konferencji Top Medical Trends 2020 (1-30 września), kardiolog opowie o tym, jaką rolę do odegrania w diagnozie i leczeniu mają specjaliści medycyny rodzinnej.Program Top Medical Trends 2020: „TOP MEDICAL TRENDS 2020”.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe