Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

TMT 2021: Warsztaty online - praktyczne, konkretne, z zaznaczeniem sygnałów alarmowych

Autor: Iwona Konarska |Data: 29.04.2021
 
 
Zaleta warsztatów online? Prof. Tomasz Szczepański, jeden z prowadzących je ekspertów, nie ma wątpliwości, że jest to szansa dotarcia do większej grupy uczestników. Doświadczenia zarówno wykładowców, jak i lekarzy-uczestników związane z nowymi technologiami są coraz lepsze, coraz bardziej twórczo potrafią je wykorzystać.
Przewodnicząca sesji warsztatowej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas podkreśliła wartość takiej formy edukacji i wymiany poglądów. Zachęcała do zadawania pytań.

W pierwszym warsztatowym wystąpieniu prof. dr hab. n. med. Tomasz Szczepański przedstawił poradnik praktyka dotyczący morfologii krwi. Dlaczego taki temat jego warsztatów? Żeby nauczyć się czytać morfologię i robić to przez cały czas. Najważniejsze przesłanie? Nie tyle interpretacja, ile samo zlecenie morfologii (a raczej jego brak) jest jednym ze współczesnych niedostatków.

W czasie warsztatów prof. Szczepański omówił główne parametry morfologii, powiedział, w jakim kontekście daje nam ona wskazówki i jaki musi być następny krok lekarza. - Sama morfologia dostarcza nam dużo informacji, ale potem potrzebne są kolejne badania. Apeluję, żeby nie ograniczać się do najuboższej morfologii kilkuparametrowej, ale żeby była to pełna morfologia ze wstępną oceną krwi obwodowej - tłumaczy prof. Szczepański i dodaje: - Mimo że na wyniku mamy rozrysowane strzałki w górę, strzałki w dół – wysokie, niskie - trzeba wiedzieć, jak ten obraz oglądać.

Prof. Szczepański przedstawiał problem ze szczególnym uwzględnieniem punktu widzenia pediatry. Podkreślił, by pamiętać, że zwłaszcza w pierwszych latach życia ocenę morfologii trzeba odnieść do wieku dziecka. Określił też niepokojące "dwa razy naj". Największym błędem jest zaniechanie dalszych badań, niezwracanie uwagi na dyskretne zmiany w morfologii, które układają się w całość. - Trzeba pomyśleć, co dalej. A jeżeli już są te zmiany wyizolowane dotyczące jednego parametru, to należy zawsze uważnie zastanowić się czy badań nie pogłębić - tłumaczy prof. Szczepański.

- Największym problemem, jeśli chodzi o morfologię, jest niewykonanie jej. A czasami, zwłaszcza u dzieci, te badania przeprowadza się zbyt rzadko. Nie jest to wymuszone przez kryteria. Dyskutowaliśmy, żeby chociaż w drugiej połowie pierwszego roku życia była konieczność wykonania morfologii krwi. Ale czegoś takiego nie ma. Część moich kolegów uważa, że należałoby to badanie wykonywać nawet raz na kwartał, żeby uchwycić nie tylko takie cechy, jak np. niedobór żelaza, ale rozpoczynający się ten proces - dodaje prof. Szczepański i przypomina, że badanie jest tanie, można je wykonać z opuszka palca, nie jest wtedy tak obciążające.

Warsztaty dotyczące spirometrii poprowadziła dr Monika Franczuk.

- Pierwsza kwestia, bardzo ważna w czasie tego warsztatu, to kryteria jakości badania, czyli wypunktowanie - jak wykonać badanie prawidłowo, żeby mogło podlegać weryfikacji, żeby niosło wartość diagnostyczną, wartość kliniczną dla lekarza. Pod koniec 2019 roku zostały opublikowane nowe standardy, zalecenia dotyczące wykonywania spirometrii, na tych informacjach skupiam się głównie. Wprowadzono bardzo precyzyjny wykaz wskazań do wykonania spirometrii, przeciwwskazań, zestaw informacji dotyczących przygotowania do wykonania badania. To są kluczowe aspekty. W końcowej części wplotłam informacje dotyczące spirometrii teraz, w trakcie pandemii COVID-19. To badanie jest jedną z procedur generujących aerozol. W trakcie forsownych manewrów, które pacjent wykonuje przy spirometrii, do powietrza dostają się drobiny wydzieliny z dróg oddechowych, które mogą zawierać bakterie, wirusy, w tym, oczywiście SARS-CoV-2, i dlatego badania spirometryczne powinny teraz podlegać szczególnym regułom - tłumaczy dr Franczuk.

Wykładowczyni jest pewna, że wskazówki praktyczne dotyczące profilaktyki, ograniczenia transmisji wirusa będą nas pewnie obowiązywały na zawsze. - Uświadomiliśmy sobie, jak istotne jest ostrożne i staranne przestrzeganie zasad ryzyka transmisji zakażeń. To są główne aspekty, który przybliżam w trakcie sesji warsztatowej, dlatego jest ona dość szczegółowa, chcę wszystkie informacje przedstawić precyzyjnie, przekazać praktyczną bazę dla lekarza, który wykonuje lub interpretuje spirometrię.

W innych, zaprezentowanych tego dnia warsztatach również podstawą była jak najbardziej praktyczna wiedza - dr n. med. Marta Kucharska mówiła o diagnostyce serologicznej chorób zakaźnych, prof. dr hab. n. med. Rafał Baranowski wprowadzał w tajniki EKG, a dr hab. n. med. Katarzyna Jończyk-Potoczna omówiła RTG klatki piersiowej u dzieci.

Tak praktycznie i konkretnie zakończył się kongres.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe