Specjalizacje, Kategorie, Działy

ACG: nowe wytyczne IBD

Udostępnij:
Różne opcje możliwości utrzymania zdrowia przez chorych na NZJ (IBD) wymagają połączenia sił specjalistów gastroenterologów oraz lekarzy pierwszego kontaktu, wynika z nowych wytycznych klinicznych z American College of Gastroenterology.
- Ordynujący leczenie gastroenterolodzy powinni mieć za partnerów lekarzy rodzinnych, aby być pewnym, ze podawanie leków następuje terminowo. Specjaliści powinni także edukować lekarzy rodzinnych o unikalnych potrzebach chorych na NZJ w zakresie leczenia immunosupresyjnego lub biologicznego – uważa dr Francis A. Farraye z Boston Medical Center i Boston University School of Medicine.

USA ma podobne problemy co Polska. Pacjenci z NZJ nie otrzymują takich usług w zakresie prewencji jak inni pacjenci. Stąd eksperci wypracowali 14 rekomendacji opieki prewencyjnej dla chorych z IBD. Obejmują one szczepienia (m.in. grypa, pneumokoki, półpasiec, ospa wietrzna) dla nich i członków rodziny w przypadku terapii immunosupresyjnej. Kobiety z IBD na terapii immunosupresyjnej powinny poddawać się corocznemu screeningowi w kierunku raka szyjki macicy, a wszyscy chorzy pod kątem depresji i lęku. Rekomendowany jest także screening w kierunku czerniaka a dla niektórych chorych w kierunku innych nowotworów skóry. Ci z ryzykiem osteoporozy powinni zostać poddani badaniu gęstość kości.

Treść pełnych wytycznych jest dostępna w American Journal of Gastroenterology z 10 stycznia 2017 roku. Prof. Grazyna Rydzewska, prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego przygotowuje polskie wytyczne dla lekarzy rodzinnych pod kątem NZJ (IBD).
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.