GASTROENTEROLOGIA
Przewód pokarmowy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Aktualizacja wytycznych ASCO leczenia raka trzustki

Udostępnij:
Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (American Society of Clinical Oncology, ASCO) uaktualniło na podstawie opublikowanych ostatnio wyników badań klinicznych wytyczne dotyczące leczenia chorych na raka trzustki o potencjalnie dobrym rokowaniu. Chorym poddanym resekcji należy zaproponować chemioterapię adjuwantową, najlepiej dwulekową zawierającą gemcytabinę i kapecytabinę.
W maju 2016 roku ASCO opublikowało w Journal of Clinical Oncology wytyczne postępowania w praktyce klinicznej u chorych na potencjalnie możliwego do wyleczenia raka trzustki. Podstawą aktualizacji były w głównej mierze opublikowane w styczniu 2016 w the Lancet wyniki wieloośrodkowego, otwartego badania klinicznego III fazy z randomizacją ESPAC-4, obejmującego 730 chorych, z których 366 otrzymywało gemcytabinę w monoterapii a 364 gemcytabinę z kapecytabiną.

Mediana przeżycia całkowitego u chorych otrzymujących dwulekowa chemioterapię wyniosła 28,0 miesięcy, w porównaniu z 25,5 miesiąca w grupie otrzymującej monoterapię, z hazardem względnym (hazard ratio, HR) wynoszącym 0,82 (95% CI, 0,68–0,98; p=0,032). Profil działań niepożądanych leczenia był podobny w obu grupach terapeutycznych, poza odsetkiem zespołu ręka-stopa i biegunki, odnotowanych częściej u chorych otrzymujących leczenie skojarzone.

Na podstawie tych wyników ASCO uaktualniło wytyczne: „Wszystkim chorym poddanym resekcji raka trzustki, którzy nie otrzymywali leczenia przedoperacyjnego należy zaproponować prowadzona przez 6 miesięcy chemioterapię neoadjuwantową, pod warunkiem braku przeciwskazań ogólnych i chirurgicznych. U chorych bez obaw dotyczących toksyczności lub tolerancji leczenia preferowana opcją jest dwulekowa chemioterapia z użyciem gemcytabiny i kapecytabiny; alternatywą może być monoterapia z użyciem gemcytabiny lub fluorouracylu z kwasem foliowym”.

Chemioterapię adjuwantową należy rozpocząć w ciągu 8 tygodni od resekcji chirurgicznej, pod warunkiem całkowitego ustąpienia zmian związanych z operacją. Jakość dowodów naukowych oceniono jako „wysoką”, a zalecenie jako „silne”.

Wytyczne ASCO potwierdzają opinie autorów badania, że „wyniki badania ESPAC-4 wskazują, że u chorych po resekcji raka trzustki chemioterapia adjuwantowa z gemcytabiną i kapecytabina jest nowym standardem leczenia”.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.