Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Bezpieczeństwo sercowo-naczyniowe metoklopramidu i domperidonu

Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 20.01.2022
 
 
W kanadyjskim badaniu populacyjnym dotyczącym bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego obu prokinetyków oceniono wystąpienie arytmii komorowych, zatrzymania krążenia, śmierci ze wszystkich przyczyn oraz z przyczyn sercowo-naczyniowych.
Metoklopramid i domperidon to prokinetyki, z których ten drugi nie jest dostępny w Polsce. Są one często stosowane m.in. w leczeniu nudności i wymiotów. Na łamach „Journal of the Canadian Association of Gastroenterology” opublikowano wyniki kanadyjskiego badania populacyjnego dotyczącego bezpieczeństwa sercowo-naczyniowego obu prokinetyków.

Do badania wykorzystano rekordy medyczne pacjentów żyjących w prowincji Ontario w Kanadzie, którym przepisano metoklopramid lub domperidon. W badaniu oceniono wystąpienie arytmii komorowych, zatrzymania krążenia, śmierci ze wszystkich przyczyn oraz z przyczyn sercowo-naczyniowych w ciągu 30 dni od nowego przepisania jednego z analizowanych prokinetyków.

W sumie przeanalizowano ponad 176 tys. rekordów pacjentów z czego większość (81 proc.) miała przepisany domperidon. Nie odnotowano istotnych różnic w odsetku wystąpienia arytmii komorowych (0,02 proc. w obu grupach) lub wystąpienia nagłego zatrzymania krążenia (metoklopramid: 0,10 proc. vs domperidon 0,08 proc.). Natomiast zastosowanie metoklopramidu wiązało się z większym ryzykiem śmierci ze wszystkich przyczyn w porównaniu z domperidonem (odpowiednio: 1,34 proc. vs 0,52 proc.; RR 2,50; 95 proc. CI: 2,13–3,03). Zastosowanie metoklopramidu wiązało się również z częstszym występowaniem śmierci z przyczyn sercowo-naczyniowych w porównaniu z domperidonem (odpowiednio: 0,42 proc. vs 0,19 proc.; RR 2,00; 95 proc. CI: 1,44–2,77).

Wystąpienie arytmii komorowej po zastosowaniu metoklopramidu lub domperidonu było bardzo rzadkie, jednak z porównania obu prokinetyków wynika, że domperidon jest bezpieczniejszy w zakresie 30-dniowego ryzyka śmierci niż metoklopramid.

Opracowanie: lek. Mikołaj Kamiński

CI – Confidence Interval (przedział ufności), RR – Relative Risk (ryzyko względne)
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.