Specjalizacje, Kategorie, Działy
Na zdjęciu (od lewej): Izabella Maruszczak, Paweł Szakoła, Anna Budny-Finster, Ewa Hołda

Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego powstało w szpitalu wojewódzkim w Szczecinie

Udostępnij:
Zadaniem centrum jest zapewnienie sprawnej, szybkiej diagnostyki, a następnie kompleksowego leczenia i długofalowego monitorowania pacjentów. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia do końca tego roku w całej Polsce powstanie kilka takich colon cancer units.
– Szpital musiał spełnić wiele warunków, by uruchomić w swoich strukturach Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego. Nie było to łatwe, ale się udało. Jako pierwsi w województwie realizujemy program kompleksowej opieki nad pacjentami z nowotworami jelita grubego. Mimo że szpital przy ul. Arkońskiej może nie kojarzyć się z onkologią, to mamy bardzo duże doświadczenie w leczeniu raka jelita grubego – mówi lek. Ewa Hołda z Oddziału Chorób Wewnętrznych i Onkologii SPWSZ w Szczecinie.

W proces diagnostyki i leczenia jest zaangażowany wielodyscyplinarny zespół specjalistów – m.in. onkologów klinicznych, gastroenterologów, radiologów, patomorfologów i chirurgów.

– Dysponujemy szerokimi możliwościami leczenia zgodnymi z wytycznymi Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Mamy sprzęt i wykształcony, doświadczony zespół. Leczymy choroby onkologiczne od lat, znamy się na tym. Bez tego utworzenie Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego byłoby niemożliwe. Mówiąc o leczeniu, chciałbym zaakcentować rolę profilaktyki i weryfikacji niepokojących objawów. Tym bardziej że rokrocznie w Polsce wykrywanych jest ok. 19 tys. przypadków zachorowań na raka jelita i ta tendencja niestety jest wzrostowa. Jest to obecnie trzeci u mężczyzn i czwarty u kobiet najczęściej występujący nowotwór – mówi lek. Paweł Szakoła z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej i Oddziału Chirurgii Naczyniowej SPWSZ w Szczecinie.

Ze świadczeń udzielanych w ramach centrum skorzystać będą mogły osoby z kartą DiLO i podejrzeniem (lub rozpoznaniem) raka jelita grubego.

– Pacjenci, którzy zauważą u siebie niepokojące objawy, takie jak obecność krwi w stolcu, zaburzenia rytmu wypróżnień, występowanie naprzemiennie biegunek i zaparć, chudnięcie i osłabienie, oraz pacjenci obciążeni rodzinnie, a więc tacy, których bliscy krewni borykali się z rakiem jelita grubego, powinni w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza rodzinnego. Lekarz zapewne wykona wstępną diagnostykę (np. morfologię), a następnie wystawi kartę DiLO, z którą pacjent może zgłosić się do naszego szpitala i skorzystać z szybkiej ścieżki w ramach Centrum Kompetencji. Pierwszym kontaktem dla takiego pacjenta będzie pani koordynator – wyjaśnia lek. Anna Budny-Finster z Oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych SPWSZ w Szczecinie.

Zadaniem koordynatora jest ułatwienie przepływu informacji pomiędzy pacjentem a lekarzem. – Prócz tego będę nadzorowała plan leczenia pacjenta i udzielała wszelkich informacji. Jestem dla pacjenta pierwszym kontaktem i służę pomocą w sprawnej realizacji procesu diagnostyki i leczenia – mówi Izabella Maruszczak, koordynatorka Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego.

Plan ten będzie każdorazowo dostosowywany do indywidualnej sytuacji i stanu pacjenta, a sam pacjent będzie niejako prowadzony za rękę, by nie musiał martwić się kwestiami organizacyjnymi związanymi np. z umawianiem wizyt.

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.