GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cukrzyca zwiększa ryzyko hospitalizacji i śmierci z powodu schorzeń wątroby

Udostępnij:
W badaniu kohorty osób w wieku od 40 do 89 lat, które prowadzone było przez dekadę, chorzy z cukrzycą typu 2 z większym prawdopodobieństwem niż nie-cukrzycy mogli być hospitalizowani lub też byli w większym stopniu narażeni na śmierć z powodu przewlekłych schorzeń wątroby.
Schorzenia te to alkoholowa choroba wątroby, autoimmunologiczna choroba wątroby, hemochromatoza, rak wątrobowokomórkowy, niealkoholowe stłuszczenie wątroby (NAFLD; w tym marskość i zwłóknienie wątroby), czy wirusowe zapalenia wątroby.
Jak podaje Medscape, mężczyźni wykazywali trzy razy większe prawdopodobieństwo hospitalizacji w porównaniu z innymi w ich wieku oraz trzy razy większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu NAFLD- najbardziej powszechnej choroby wątroby wśród cukrzyków, której możliwość wystąpienia u kobiet chorujących na cukrzycę jest pięć razy większa niż u kobiet bez cukrzycy w tym samym wieku.
Tym samym zwiększona zapadalność na cukrzycę może skutkować większym rozpowszechnieniem przewlekłych schorzeń wątroby.
Badanie przeprowadzone w Szkocji powinno przyczynić się do wzrostu świadomości wśród klinicystów dotyczącej większego ryzyka całego spektrum przewlekłych schorzeń wątroby pośród osób chorujących na cukrzycę.
Lekarze powinni więc informować pacjentów z cukrzycą typu 2 o znaczeniu kontroli wagi, umiarkowanego spożycia alkoholu albo w ogóle jego odstawienia oraz powinni być świadomi innych ryzyk dla wątroby. Zdaniem ekspertów szkockich, efektywna terapia schorzeń wątroby jest cały czas opracowywana więc prewencja powinna być preferowana, ale istnieją pewne dowody sugerujące, że witamina E i pioglitazon mogą być użyteczne.
Powszechnie wiadomo, że cukrzyca typu 2 zwiększa ryzyko NAFLD, ale jej związek z innymi chorobami przewlekłymi tego organu jest mniej jasny. Jednak w szkockich badaniach wykazano większe ryzyko hospitalizacji oraz śmierci z powodu przewlekłych schorzeń wątroby, w tym raka, cukrzyków w porównaniu do osób w tym samym wieku i tej samej płci bez cukrzycy. Kobiety w porównaniu do mężczyzn wykazywały szczególnie zwiększone ryzyko hospitalizacji, czy śmierci z powodu NAFLD ( niealkoholowego stłuszczenia wątroby), a stało tak prawdopodobnie dlatego, że kobiety były bardziej otyłe.
Jak pisze Medscape, screening cukrzyków w kierunku schorzeń wątroby jest kontrowersyjny, ale ostatnie europejskie wytyczne dla NAFLD opublikowane 7 kwietnia 2016 roku rekomendują screening co 2-3 lata. Rekomendacje te zostały opracowane przez Europejskie Towarzystwo Badań nad Wątrobą, Europejskie Towarzystwo Badan nad Cukrzycą oraz Europejskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.