GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Cukrzyca: życie krótsze i dłużej z niesprawnością

Udostępnij:
Australijskie badania dowodzą, że chorzy na cukrzycę zarówno typu 1 jak i 2 maja niższą przewidywaną długość życia oraz dłużej muszą żyć z niesprawnością niż osoby bez cukrzycy.
Według opracowania cytowanego przez Medscape, kobiety z cukrzycą w wieku 50 lat miały przewidywana długość życia szacowaną na 33,9 lat, co oznacza o 3,1 lat mniej niż osoby bez cukrzycy. Mężczyźni mieli żyć jeszcze 30,2 lata w wieku lat 50, co oznacza o 3,2 lat mniej niż osoby bez cukrzycy. Osoby chore na cukrzycę również dłużej mierzą się z niesprawnością w porównaniu do osób zdrowych.
Autorka publikacji w czasopiśmie Diabtologia z 14 kwietnia 2016 roku uważa także, że wyeliminowanie cukrzycy z całej populacji ludzkiej w wieku 50 lat spowodowałoby wydłużenie przewidywanego życia o 0,6 roku i czas bez niesprawności o 1,8 roku.
Kobiety z cukrzycą w wieku 50 lat mogą żyć jeszcze 34 lata, ale z tego średnio 21 z niesprawnością. Mężczyźni w tym wieku żyją jeszcze 30 lat, ale 17,3 lat z niesprawnością.
Na cukrzycę cierpi około 415 mln ludzi na świecie i liczba ta wzrasta. W ciągu ostatnich 30 lat zachorowalność na cukrzycę się podwoiła, a eksperci obecnie przewidują, że jedna trzecia z młodych dorosłych rozwinie cukrzycę w ciągu swego życia.
Postępy w terapii przyczyniły się do wzrostu długowieczności wśród ludzi chorujących na cukrzycę oraz wpłynęły na skoncentrowaniu uwagi na zagadnieniach dotyczących jakości życia. Ale choć osoby z cukrzycą zyskały lata życia, nadal pozostają w tyle za tymi bez tej choroby. Dwa ostatnie badania, jedno z Australii, drugie ze Szwecji pokazują, ze osoby z cukrzycą typu 1 mają o 12 lat mniejszą oczekiwaną długość życia niż populacja ogólna.
W ostatniej pracy, dr. Dianne Magliano ze współpracownikami zdobyli dane dotyczące śmiertelności z roku 2011 obejmujące 80-90 proc Australijczyków z cukrzycą.
Kobiety z cukrzycą w wieku 50 lat mają szacowaną długość życia bez niesprawności na 13,1 lat i spędzają 61 proc. pozostałego im życia w niesprawności. Kobiety bez cukrzycy – 40 proc.
Mężczyźni z cukrzycą maja oczekiwana długość życia bez niesprawności na 12,7 lat w wieku 50 lat I spędzają 58 procent ich całkowitego życia w niesprawności. Mężczyźni bez cukrzycy – 37,5 procent.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.