Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Czynnościowe bóle brzucha dziecka a lęk rodzica

Źródło: https://www.jpain.org/article/S1526-5900(21)00382-5/fulltext#%20 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5954057/
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 03.06.2022
 
 
Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego są częste u dzieci, co nie oznacza, że nie stanowią problemu - wręcz przeciwnie, są źródłem lęku dla wielu pacjentów i ich opiekunów. Jak dowodzą autorzy publikacji w „The Journal of Pain”, nie tylko farmakoterapia jest istotna.
W większości przypadków czynnościowe zaburzenia przewodu pokarmowego nie są związane z właściwie zdefiniowaną patologią przewodu pokarmowego. Charakteryzują się m.in. przerywanym bólem brzucha z różnymi objawami, takimi jak wzdęcia, nieregularna liczba codziennych wypróżnień, nudności lub wymioty, brak apetytu, co w konsekwencji prowadzi do zmęczenia i obniżenia nastroju.

Dotknięte nimi dzieci i ich rodziny mogą odczuwać lęk, który przeszkadza w szkole, uprawianiu sportu i regularnych codziennych czynnościach. Prowadzi to do częstych wizyt w pediatrycznych oddziałach ratunkowych lub poradniach gastroenterologii dziecięcej.

Lecząc dziecko z powodu czynnościowych zaburzeń przewodu pokarmowego, nie można zapominać o ich opiekunach - pokazuje to randomizowane badanie, w którym 79 pacjentów pediatrycznych i ich opiekunów przydzielono losowo do dwóch grup: w pierwszej stosowano psychoterapię poznawczo-behawioralną (CBT) skoncentrowaną na dziecku plus postępowanie standardowe, w drugiej nie stosowano CBT.

Poziom lęku u opiekuna i wyniki dziecka (ból, niepełnosprawność, lęk) zostały ocenione na początku badania i około 8 tygodni później. Opiekunowie dzieci z grupy badawczej mieli mniejsze poczucie lęku niż ci z grupy kontrolnej. Co więcej, niezależnie od przydziału leczenia dzieci opiekunów z większym poziomem bazowego lęku zgłaszały więcej bólu i lęku.

Wyniki sugerują, że krótka, skoncentrowana na dziecku interwencja ukierunkowana na ból i lęk może również zmniejszyć niepokój opiekuna - a to z kolei wtórnie dodatkowo poprawia wyniki terapii dziecka. Stąd przy rozpoznaniu czynnościowych bólów brzucha zgodnie z IV kryteriami rzymskimi tak ważne jest objęcie dziecka i opiekuna psychoterapią.


Opracowanie lek. Damian Matusiak
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.