Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Diagnozujesz jedną chorobę, pamiętaj o zagrożeniu drugą

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 12.09.2021
 
 
Około 2 proc. pacjentów z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) rozwinie pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych (PSC). Dojdzie do tego częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Naukowcy zauważają, że prawie połowa pacjentów z IBD, w tym z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (UC) i chorobą Leśniowskiego-Crohna (CD), rozwinie w ciągu swojego życia objawy pozajelitowe, w tym PSC, które charakteryzuje się zapaleniem i zwłóknieniem wewnątrzwątrobowych oraz zewnątrzwątrobowych dróg żółciowych. Ostatecznie u większości pacjentów przekształcą się w marskość wątroby i raka. – Chociaż związek między IBD i PSC jest dobrze rozpoznany, nadal nie ma pewności co do skali tego problemu – podkreśla dr Brigida Barberio z Uniwersytetu w Padwie we Włoszech. Aby zbadać ten stan, włoska badaczka i współpracownicy przeprowadzili przegląd systematyczny i metaanalizę, w tym 64 globalne badania obejmujące łącznie ponad 776 tys. pacjentów. Częstość występowania PSC u pacjentów z IBD wyniosła 2,16 proc., częstość występowania PSC w UC lub CD oddzielnie wyniosła odpowiednio 2,47 proc. i 0,96 proc. W niesklasyfikowanych IBD (IBD-U) było to 5,01%. Ogólnie rzecz biorąc, najwyższe wskaźniki chorobowości PSC u pacjentów z IBD zaobserwowano w Ameryce Południowej, a najniższe w Azji Południowo-Wschodniej.

Częstość występowania PSC była ogólnie wyższa u mężczyzn, pacjentów z rozległym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG). – Nasze odkrycia dostarczają pierwszych zbiorczych szacunków obciążenia PSC w IBD, a także dostarczają wiedzy o potencjalnych czynnikach ryzyka, które mogą być ważne w ustaleniu szybkiej diagnozy i zainicjowaniu odpowiedniego nadzoru w przypadku niektórych nowotworów przewodu pokarmowego – podsumowała dr Barberio ze współpracownikami. Stwierdzili też, że klinicyści, którzy opiekują się pacjentami z IBD, muszą zdawać sobie sprawę z zagrożenia PSC, ponieważ wczesna diagnoza jest niezbędna, aby zapobiec powikłaniom.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe