Specjalizacje, Kategorie, Działy

E.Coli może spowodować zachorowanie na raka jelita grubego?

Udostępnij:
Według nowego badania jedna z odmian popularnej bakterii E.coli wywołuje raka jelita grubego. Odkrycie może prowadzić do nowego spojrzenia na stawiane rozpozania w przyszłości, ale naukowcy już sugerują, że przyjmowanie probiotyków nie do końca jest dobrym pomysłem.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature, a instytucjami prowadzącymi je są holenderskie Hubrecht Institute (KNAW) i Princess Máxima Center for Pediatric Oncology w Utrechcie.

Badacze skoncentrowali się w szczególności na bakterii produkującej toksynę zwaną colibaktin, która jest częstszym rodzajem drobnoustroju odnajdowanego w kale osób chorujących na raka jelita grubego niż u osób zdrowych. Wiadomo już, że colibaktin powoduje uszkodzenia DNA w komórkach in vitro. Badacze podejrzewają również, że może działać tak samo na tkankę wyściełającą jelita.

W celu sprawdzenia tej teorii, wytworzono małe repliki tkanki jelit oraz zbadano ich reakcję na toksynę bakterii E.coli. Odkryto, że wywołuje ona unikalny wzór mutacji w komórkach ludzkiego DNA, podczas gdy inne odmiany E.coli tak nie działają.

Zespół badaczy przeanalizował tkankę ponad 5500 próbek guzów pobranych od chorych na raka jelita grubego w Holandii oraz Wielkiej Brytanii. W około 5 procent próbek odkryto taki sam unikalny wzór mutacji. Jak komentują badacze, ich praca obrazuje różnorodności związanych z mutacjami raka jelita grubego oraz wskazuje, że podłoże procesu mutacji bezpośrednio jest związane z przeszłym narażeniem na działanie bakterii.

Jak tłumaczy główny autor badania Hans Clevers z Hubrecht Institute, ten rodzaj uszkodzeń DNA w raku jelita grubego spowodowanego bakterią bytującą w jelitach zaobserwowano po raz pierwszy. Zaleca on również ostrożność w przyjmowaniu produktów z probiotykami, ponieważ niektóre z nich zawierają taką samą odmianę toksyny E.coli, jak ta wykorzystana w badaniu.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.