Specjalizacje, Kategorie, Działy

Hormon regulatorem tranzytu żywności przez jelita

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Tranzyt żywności przez jelito cienkie ma pozytywny wpływ na wchłanianie składników odżywczych. Szwedzcy naukowcy odkryli, że proces ten jest regulowany przez hormon. Ich badania wyznaczają nowe sposoby zwiększające wchłanianie składników odżywczych.
Mikroflora jelitowa m.in. odpowiada za rozbicie niezbędnych składników odżywczych znajdujących się w diecie, aby zapewnić źródło energii w okrężnicy. Badacze dowodzą, iż brak energii w jelicie grubym przyczynia się do zwiększonego uwalniania hormonu związanego z kontrolą apetytu oraz wydzielaniem insuliny. Takie ustalenia mogą być pomocne w leczeniu niedożywienia oraz schorzeń z tym związanych. Tranzyt jelita to proces, który musi mieć czas na wchłanianie składników odżywczych. Jak poinformowali badacze tranzyt żywności przez jelita reguluje specyficzny hormon zwany GLP – 1, który związany jest z metabolizmem glukozy oraz apetytem.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.