Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Inhibitory pompy protonowej (PPI) a zwiększone ryzyko raka żołądka

Źródło: Medscape
Autor: Iwona Konarska |Data: 01.06.2021
 
 
Naukowcy przeanalizowali dane w bazie koreańskiego National Health Insurance Service na temat 6877 pacjentów, którzy rozpoczęli terapię PPI i 6877 osób z grupy kontrolnej, która nie stosowała PPI.
W okresie obserwacji o medianie wynoszącej 4,4 lat w grupie PPI u 118 pacjentów wystąpił rak żołądka, w porównaniu z 40 przypadkami raka żołądka w grupie nie stosującej PPI obserwowanej przez medianę 4,2 roku.

W porównaniu z osobami nie stosującymi PPI, pacjenci, którzy stosowali IPP przez 30 dni lub dłużej, byli znacznie bardziej narażeni na raka żołądka (współczynnik ryzyka 2,37). Ponadto naukowcy odkryli, że podgrupa pacjentów z eradykacją przewlekłej infekcji H. pylori była znacznie bardziej narażona na raka żołądka, jeśli stosowali IPP przez 180 dni lub dłużej, niż gdyby nie stosowali leków (HR 2,22).

Pacjentów dobierano pod kątem stosowania leków, które miały wpływ na ryzyko raka żołądka, w tym kwasu acetylosalicylowego, metforminy, NLPZ, leków przeciwreumatycznych i statyn. Terapię eradykacyjną H. pylori objęto 2,9% osób stosujących PPI i 2,5% osób nie stosujących PPI.

Jednym z ograniczeń badania jest brak danych na temat stanu zakażenia H. pylori oraz wyników szybkich testów oddechowych ureazy lub mocznika w celu potwierdzenia statusu eradykacji, zauważają autorzy w Gut.

Jest również możliwe, że w grupie stosującej PPI było więcej pacjentów z cięższymi przypadkami H. Pylori i wrzodami niż w grupie nie zażywającej PPI, ponieważ PPI mają lepszą kontrolę pH żołądka niż terapie alternatywne. Mimo to klinicyści powinni być świadomi, że samo eradykacja H. pylori nie wystarczy, aby całkowicie zapobiec rakowi żołądka. Jak twierdzą badacze, wrzody przewodu pokarmowego jako otwarte rany powodują ciągłe i często przewlekłe zapalenie, które zwiększa ryzyko raka. Podkreślono też, że infekcja może zwiększyć ryzyko, jednak nie jest główną przyczyną.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe