Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Lek skuteczny w leczeniu zespołu jelita drażliwego

Źródło: https://gut.bmj.com/content/early/2022/06/27/gutjnl-2022-327293https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8231425/
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 05.07.2022
 
 
Czasami dobrze znany lek może pomóc w leczeniu dobrze znanej choroby – trzeba tylko sięgnąć po odpowiednią metodologię i to udowodnić. Tak właśnie postąpili brytyjscy badacze, którzy sprawdzili Enterosgel w leczeniu zespołu jelita drażliwego.
Choroba ta jest jednym z najczęstszych zaburzeń interakcji osi jelito-mózg, z częstością występowania w populacji od 5 do 10 proc. Objawy są przewlekłe, niejednokrotnie cechują się dużym nasileniem i wywierają znaczny wpływ na pogorszenie jakości życia.

Enterosgel (hydrożel kwasu metylokrzemowego) jest jelitowym adsorbentem, skutecznym we wspomaganiu leczenia m.in. ostrej biegunki infekcyjnej. Słabej jakości dowody sugerowały zastosowanie preparatu w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Zweryfikowano zatem – i to nie byle jak metodologicznie – czy poszlaki są słuszne.

Przeprowadzono randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, w którym 440 pacjentów przydzielono losowo w stosunku 1:1 do otrzymywania Enterosgelu lub placebo przez 8 tygodni; następnie przez kolejne 8 prowadzono badanie otwarte.

Uczestnicy rejestrowali konsystencję stolca, dolegliwości bólowe i objawy ogólne w e-dziennikach i kwestionariuszach. Jako kryterium skuteczności przyjęto odsetek osób odpowiadających na ból brzucha (co najmniej 30-procentowy spadek w tygodniowym wyniku) i spadek nasilenia biegunki (50-procentowe zmniejszenie liczby dni w tygodniu z co najmniej jednym stolcem typu 6 lub 7 skali bristolskiej) po co najmniej czterech tygodniach leczenia.

Wymieniony cel osiągnięto u 37,4 proc. pacjentów w grupie badawczej w porównaniu z 24,3 proc. w grupie kontrolnej – powyższa różnica okazała się istotna statystycznie. Obliczono, że wskaźnik NNT (number needed to treat) dla grupy badawczej wyniósł 8.

Zbadano także wpływ Enterosgelu na poszczególne objawy. Preparat poprawił konsystencję stolca, zmniejszył częstość oddawania i uczucia parcia, redukował także nasilenie bólu brzucha. 60 proc. pacjentów zgłosiło odpowiednie złagodzenie objawów po leczeniu otwartym. Częstość zdarzeń niepożądanych była podobna w obu grupach, bez poważnych zdarzeń, które można przypisać Enterosgelowi.

Skuteczny, bezpieczny, tani, łatwo dostępny. Badanie to, mimo niewielkiej populacji, dostarcza dość silnych dowodów przemawiających za stosowaniem preparatu w biegunkowej postaci jelita drażliwego.

Opracowanie lek. Damian Matusiak
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.