SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Leki anty-TNF mogą zapobiec operacji w chorobie Crohna
 
Kategorie: IBD
Działy: Aktualności
Prawie dwie trzecie chorych na chorobę Crohna CD z symptomami zwężenia jelita cienkiego odpowiada na leczenie inhibitorem TNF adalimumabem po 24 tygodniach terapii, wynika z wieloośrodkowego badania obserwacyjnego. Prawie połowa nie musi przechodzić operacji w ciągu 4 lat potem.
Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie Gut. Badacze zostali zaskoczeni wynikami, ponieważ wcześniej pojawiały się wątpliwości, czy stosowanie leków anty-TNF ze zwężeniem przynosi pożądane rezultaty tym bardziej, że kilka raportów sugerowało, iż zwiększają one ryzyko zablokowania jelit. Ale badanie francuskie potwierdziło, że dwie trzecie chorych osiągnęło sukces terapeutyczny po 24 tygodniach i utrzymało ten efekt w czasie a większość nie musiała przechodzić operacji średnio w ciągu 4 lat.

Badanie objęło 97 pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Crohna. Chorzy charakteryzowali się jednym lub kilkoma zwężeniami w jelicie zlokalizowanymi w dwunastnicy, jelicie czczym lub jelicie krętym, czemu towarzyszyły objawy blokady przez ostatnie 8 tygodni przed włączeniem do próby. Wszyscy pacjenci przeszli badanie enterografii rezonansem magnetycznym przed rozpoczęciem badania.

Adalimumab był podawany podskórnie w tygodniu 0 w dawce 160 mg, potem 80 mg w tygodniu 2 i 40 mg w każdym kolejnym. 42 procent chorych otrzymywało również tiopuryny lub metotreksat w punkcie początkowym a immunosupresja była utrzymywana przez całe badanie.

Po 24 tygodniach terapia został uznana jako sukces i kontynuowano adalimumab jeżeli pacjenci nie wymagali innego typu zakazanej terapii, w tym kortykosteroidami po 8 tygodniach od badania lub nie wymagali endoskopii, czy operacji jelita w celu złagodzenia zwężenia jelita cienkiego. W sumie 62 chorych na 97 osiągnęło sukces terapeutyczny po 24 tygodniach. W tej grupie 88 procent uzyskało mniej niż 150 w indeksie aktywności choroby Crohna. W Kontynuacji trwającej średnio 3,8 roku 45,7 procent chorych nadal przyjmowało adalimumab i nie wymagało ani rozszerzenia ani operacji jelita, wskazując, że 29 procent z oryginalnej próby odpowiedziało w sposób satysfakcjonujący na adalimumab.

Zdaniem badaczy wyniki wskazują, że lek nie tylko opóźnia konieczność zabiegu, ale także modyfikuje historię naturalną choroby, nawet u chorych z długotrwałymi dolegliwościami.

Zdaniem ekspert z Mayo Clinic badanie francuskie odpowiada na ważne klinicznie pytanie: czy leki anty-TNF zapobiegają operacji u pacjentów z aktywnymi objawami i potwierdzonym zwężeniem.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2017 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe