Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Nakłonienie pacjentów do zmiany diety jest niezwykle trudne

Udostępnij:
Pierwsze badanie tego rodzaju wskazało, że odpowiednia zmiana diety może poprawić stężenie cholesterolu w podobnym stopniu jak leki. Według naukowców stan zdrowia całego kraju można poprawić w 30 dni.
Grożący chorobami serca zbyt wysoki poziom cholesterolu dotyka prawie 95 mln Amerykanów i 1 na 2 osoby w wieku od 50 lat – przypominają specjaliści z Mayo Clinic.

W Polsce zbyt wysoki poziom cholesterolu ma prawie 20 mln Polaków, a wielu nie podejmuje działań, aby sobie pomóc.

Lekarze zwykle przepisują leki z grupy statyn, jednak nowe badanie opisane na łamach „Journal of Nutrition” wskazuje na skuteczność nieskomplikowanej zmiany diety.

– Na podstawie wyników naszego badania wykorzystanie podejścia „jedzenie jako lek” przynosi nowe opcje lekarzom i pacjentom – mówi dr Stephen Kopeck, autor publikacji. – Wielu pacjentów, którzy nie chcą, lub nie powinni przyjmować statyn, może zyskać możliwość ograniczenia wysokiego poziomu cholesterolu lub hiperlipidemii z pomocą realistycznych działań opartych na żywieniu – podkreśla specjalista.

Uczestnicy badania zamienili niewielką część tego, co zwykle jedli, na składniki specjalnego systemu dostarczonego przez firmę Step One Foods, współpracującą z naukowcami.

To system wykorzystujący podawane dwa razy dziennie produkty opracowane właśnie z myślą o obniżeniu poziomu tzw. złego cholesterolu. Są to na przykład specjalne batony czy truskawkowo-bananowe smoothie. Obfitują m.in. w błonnik pokarmowy, roślinne sterole, przeciwutleniacze czy kwasy omega-3. W badaniu dzięki takiej diecie doszło do szybkiej poprawy. Ostatecznie poziom LDL, czyli „złego” cholesterolu, spadł u ochotników średnio o 9 proc., a u niektórych – o ponad 30 proc.

Naukowcy sprawdzili też działanie typowych produktów kupowanych w sklepach z tzw. zdrową żywnością i niestety nie zauważyli zmian, jeśli chodzi o poziom cholesterolu.

– Żywienie obejmuje 5 z 7 modyfikowalnych czynników ryzyka chorób serca, ale nakłonienie pacjentów do zmiany diety jest niezwykle trudne – zwraca uwagę dr Elizabeth Klodas, współautorka publikacji.

– Badanie to pokazuje, co jest możliwe, jeśli uda się tego dokonać. Implikacje uzyskania tak znaczącego wpływu na cholesterol z pomocą niewielkiej interwencji żywieniowej są ogromne. Moglibyśmy zmienić stan zdrowia naszego kraju w 30 dni – podkreśla.

Przy zaburzeniach gospodarki lipidowej należy oczywiście zasięgnąć porady lekarza.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.