GASTROENTEROLOGIA
Choroby żołądka i dwunastnicy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Opis przypadku: Endoskopowa fragmentacja z wykorzystaniem Pepsi-Coli® w leczeniu bezoaru żołądkowego

Udostępnij:
U 86-letniego pacjenta, obywatela Taiwanu, chorującego na poalkoholową marskość wątroby oraz otępienie ze względu na utrzymujące się od 7 dni fusowate wymioty, zadecydowano o wykonaniu
ezofagogastroduodenoskopii.
Pacjent negował wcześniejsze występowanie chorób przewodu pokarmowego oraz cukrzycy. Nie przyjmował przewlekle żadnych leków.

W przeprowadzonym badaniu przedmiotowym nie odnotowano nieprawidłowości, włączając w to nieobecność objawów sugerujących niedokrwistość. W badaniach laboratoryjnych stwierdzono nieznacznie podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych (aminotransferaza asparaginianowa – 37 IU/L; gamma - glutamylotranspeptydaza – 120 IU/L), leukocytozę (10 190/mcL) oraz stężenie glukozy w surowicy 165 mg/dL. Zarówno parametry czerwonokrwinkowe jak i stężenie białka C-reaktywnego (CRP) mieściły się w granicach normy.

W przeprowadzonej ezofagogastroduodenoskopii uwidoczniono bezoar żołądkowy oraz owrzodzenia w okolicy przedodźwiernikowej oraz opuszcze dwunastnicy. Dwukrotnie podjęto próbę fragmentacji i usunięcia bezoaru przy wykorzystaniu zestawu do polipektomii endoskopowej, jednakże z powodu twardości bezoaru metoda okazała się nieskuteczna.

Celem rozpuszczenia bezoaru, zadecydowano o podaży przez sondę nosowo – żołądkową Pepsi NEX Zero® w dawce 500 mL/dzień przez 4 kolejne dni. Następnie przeprowadzono kolejne badanie endoskopowe, podczas którego podjęto ponownie próbę fragmentacji bezoaru. W trakcie badania stwierdzono, iż bezoar stał się miękki i znacznie bardziej podatny na fragmentację. Zabieg zakończył się sukcesem – fragmentacja bezoaru na mniejsze fragmenty umożliwiła jego całkowite wydobycie.

W kontrolnej endoskopii, przeprowadzonej po 16 dniach od usunięcia bezoaru, nie uwidoczniono fragmentów ani nawrotu bezoaru.

Opisywany przypadek kliniczny stanowi, według wiedzy autorów, pierwszy przypadek leczenia bezoaru żołądkowego przy użyciu fragmentacji endoskopowej po uprzedniej podaży Pepsi-Coli®. Wcześniej opisywano jedynie przypadki leczenia bezoarów przy wykorzystaniu napoju Coca-Cola®. Na podstawie opisanego przypadku badacze sugerują przydatność coli w leczeniu bezoarów, niezależnie od marki napoju.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.