Specjalizacje, Kategorie, Działy

Po utracie wagi zaczynamy więcej jeść

Udostępnij:
Amerykańscy badacze podają, że pacjenci, którzy stracili wagę spożywali 100 kalorii więcej na każdy kilogram utraconej masy niż wynikałoby to z potrzeb utrzymania niższej wagi. To może tłumaczyć dlaczego utrzymanie niższej wagi jest tak trudne.
Jak podaje Medscape, wyniki nowego badania sugerują, że relatywnie niewielki wzrost apetytu wyjaśnia wiele trudności, jakich doświadczają osoby zarówno tracące masę ciała jak i próbujące utrzymać jej zmniejszenie. Badacze zaprezentowali badanie podczas Tygodnia Otyłości 2016.

Poprzednie badania wskazują, że metabolizm zwalnia, kiedy tracimy wagę. Jednakże nowe rezultaty sugerują proporcjonalny wzrost apetytu, co odgrywa nawet bardziej znaczącą rolę w okresie stabilizacji wagi oraz czasie przybierania na niej. Badacze jednak podkreślają, że ich wyniki muszą zostać potwierdzone.

Zdaniem ekspertów praca naukowców stwarza pole do interesującej dyskusji na temat przyczyn przybierania na wadze po wcześniejszym sukcesie jej utraty. Ponieważ badanie sugeruje, że zwiększony apetyt jest większym motorem przybierania na wadze niż wolniejszy metabolizm, przesłanie dla lekarzy jest takie, aby nie tylko forsować aktywność fizyczną jako sposób na przeciwdziałanie przybierania na wadze, ale także stosować leki wpływające na apetyt.

Wiedząc o tym, że pacjenci z cukrzycą typu 2 otrzymujący inhibitor SGLT2 jako część strategii obniżającej poziom glukozy, wydalają z moczem pewną ilość glukozy, co przyczynia się do utraty masy ciała, można skalkulować zmiany w poborze energii podczas trwającej 52 tygodnie próby leku kontrolowanej placebo. 153 pacjentów otrzymywało 300 mg dziennie kanagliflozyny a 89 – placebo. Pacjenci przyjmujący lek tracili więcej wagi niż ci otrzymujący placebo, ale mniej niż wynikałoby to z oczekiwań, a działo się tak za sprawą zwiększonego apetytu.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.