GASTROENTEROLOGIA
Choroby żołądka i dwunastnicy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Probiotyki nie zapobiegają biegunkom

Źródło: MNT, JS
Autor: Jacek Szczęsny |Data: 09.08.2013
 
 
Jak wynika z opublikowanych w The Lancet wyników badań naukowców z Uniwersytetu w Swansea, probiotyczne suplementy nie zapobiegają biegunce związanej ze stosowaniem antybiotyków u pacjentów w podeszłym wieku.
Poprzednie badania sugerowały, że suplementy mogą ograniczyć biegunkę (AAD) związaną ze stosowaniem antybiotyków, jednak naukowcy z Uniwersytetu w Swansea w Wielkiej Brytanii przeprowadzili największe do tej pory badanie, które tę teorię obalają. Paradoksalnie – mechanizm wywoływania biegunek nie jest do końca poznany. Przypuszcza się, że antybiotyki zakłócają naturalną równowagę bakterii jelitowych, a najczęstszą przyczyną biegunek jest Clostridium difficile. Tymczasem jak podkreślają naukowcy u pacjentów powyżej 65 roku życia AAD jest bardzo niebezpieczna, grożąc odwodnieniem, efektem niedożywienia czy zaburzeniem równowagi elektrolitowej.
Badanie przeprowadzono na grupie 3 tys. pacjentów. Połowie podawano stałą porcję probiotyków - Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium lactis. Druga połowa otrzymywała placebo. Badanie potwierdziło, że i pacjenci, którym podawano probiotyki i ci, którym podawano placebo mieli taką samą częstotliwość biegunki.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.