Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przełyk Barretta u pacjentów po rękawowej gastrektomii - wyniki metaanalizy

Redaktor: Karolina Gawarzewska |Data: 28.01.2021
 
 
Na całym świecie coraz częściej wykonuje się rękawową gastrektomię. Jednym z powikłań zabiegu jest występowanie choroby refluksowej przełyku oraz przełyk Barretta. Na łamach Gastrointestinal Endoscopy ukazał się przegląd systematyczny z metaanalizą dotyczący częstości występowania choroby refluksowej w przełyku Barretta u pacjentów po rękawowej gastrektomii.
Badacze zidentyfikowali w sumie 10 badań obejmujących 680 pacjentów, u których wykonano gastroskopię w ciągu 6 do 10 lat po rękawowej gastrektomii. Częstość występowania przełyku Barretta wzrosła aż do 11,6%, podczas gdy w populacji ogólnej u dorosłych wynosi ona 1-2%. Nie odnotowano, aby występowanie objawów refluksu wiązało się z występowaniem przełyku Barretta. Wraz z kolejnymi latami od zabiegu częściej wykrywano zapalenie przełyku, przy czym ryzyko rosło o 13% na każdy rok po gastrektomii rękawowej.

Przełyk Barretta często występuje u pacjentów po gastrektomii rękawowej i jego obecność nie koreluje z występowaniem objawów refluksu przełykowego. Być może należy przeprowadzić badanie skriningowe w kierunku wykrywania przełyku Barretta po gastrektomii rękawowej.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe