GASTROENTEROLOGIA
Medycyna i technika
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Rydzewska upomina się o chorych na colitis ulcerosa

Udostępnij:
Wyciąć jelito grube czy podać nowoczesny lek? Niestety, na razie operacja jest dużo tańsza, a ci, którzy decydują o refundacji leków, nie wnikają w jakość życia osób z usuniętym jelitem - mówi prof. Grażyna Rydzewska, krajowy konsultant w dziedzinie gastroenterologii w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”.
Już możemy nowocześnie leczyć cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna. To wyjątkowo paskudne schorzenie, które najczęściej zajmuje jelito cienkie, choć może atakować praktycznie każdy odcinek przewodu pokarmowego. U części chorych stan zapalny nasila się do tego stopnia, że do niedawna jedynym ratunkiem było wycinanie - kawałek po kawałku - zmienionych fragmentów jelita. W niektórych przypadkach można się przed tym ustrzec, stosując nowoczesną, ale bardzo drogą terapię biologiczną. Walczyliśmy o tę terapię od lat i w końcu się udało.

Dziś mamy jednak nowe zmartwienie. Zabiegamy o ten sam lek dla osób chorujących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego - po łacinie Colitis ulcerosa. I znów obijamy się o mur.
Dla nich właśnie ratunkiem mogłaby być wspomniana terapia biologiczna, czyli wytworzone metodami biotechnologicznymi przeciwciała. W Polsce mamy jedno takie zarejestrowane przeciwciało. Mamy też rekomendacje, jak i komu je podawać. Udało się - jak wspomniałam - wywalczyć ten lek dla osób zmagających się z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Cierpiący na Colitis nie rozumieją, dlaczego pokrewna, niemal ta sama choroba doczekała się pomocy ze strony Ministerstwa Zdrowia, tymczasem oni zostali na lodzie.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.