GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Ryzyko wystąpienia OZT i cukrzycy u pacjentów z kamicą żółciową po cholecystektomii

Udostępnij:
Rekomendowanym postępowaniem u pacjentów z ostrym, żółciopochodnym zapaleniem trzustki jest pozostaje przeprowadzenie cholecystektomii celem prewencji nawrotów zapalenia trzustki. Niejasny jest natomiast wpływ cholecystektomii na ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia trzustki oraz cukrzycy wśród pacjentów z kamicą żółciową, u których dotychczas nie wystąpił epizod ostrego zapalenia trzustki. Badanie traktujące na ten temat zaprojektowali Ming-Shian Tsai i wsp. a wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma European Journal of Internal Medicine.
Badacze oceniali ryzyko wystąpienia OZT oraz cukrzycy w dwóch kohortach pacjentów. Pierwszą stanowiły osoby poddawane cholecystektomii z powodu kamicy żółciowej, u których nie wystąpiły dotychczas cukrzyca lub OZT. Grupę kontrolną stanowiły osoby z kamicą żółciową u których nie przeprowadzono dotąd cholecystektomii, bez cukrzycy i przebytej cholecystektomii w wywiadzie.

Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała, iż pacjenci z grupy badanej posiadali istotnie mniejsze ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia trzustki, w porównaniu z grupą kontrolną (HR, 0.49; 95% CI, 0.36–0.68). Po uwzględnieniu w analizie statystycznej wieku pacjentów wykazano, iż redukcja ryzyka wystąpienia OZT dotyczyła pacjentów w wieku poniżej 50 oraz powyżej 65 roku życia. Redukcję ryzyka wystąpienia OZT po przeprowadzeniu cholecystektomii obserwowano zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Nie wykazano, aby wykonanie cholecystektomii wpływało istotnie na ryzyko wystąpienia cukrzycy wśród pacjentów.

Podsumowując, przeprowadzenie cholecystektomii wśród pacjentów z kamicą żółciową, którzy dotychczas nie chorowali na ostre zapalenie trzustki lub cukrzycę zmniejsza istotnie ryzyko wystąpienia ostrego zapalenia trzustki, nie wpływając jednocześnie na ryzyko rozwoju cukrzycy.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.