Specjalizacje, Kategorie, Działy

Siła kolonoskopii w zapobieganiu nowotworom jelita grubego

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Harvard School of Public Health wynika, iż regularne badania kolonoskopii mogą zapobiec nawet 40 proc. przypadków nowotworu jelita grubego. Potwierdzono też, że osoby obciążone średnim ryzykiem raka jelita grubego powinny wykonywać badanie, co 10 lat.
Jak zauważa współautor badania, prof. Shuji Ogino, dotychczas nie posiadano wystarczających dowodów określających, w jakim stopniu kolonoskopia zmniejsza ryzyko rozwinięcia choroby i jak często powinna być powtarzana. Przeprowadzane badania pokazują, że kolonoskopia to skuteczna metoda zapobiegania nowotworom bliższych i dalszych obszarów jelita grubego, a sigmoidoskopia wystarcza do zmniejszenia ryzyka rozwinięcia guza w bliższych regionach narządu.
Naukowcy oszacowali, że gdyby wszyscy uczestnicy badania wykonali kolonoskopię, możliwe byłoby uniknięcie 40 proc. nowotworów jelita grubego, w tym 61 proc. guzów w odcinkach odległych i 22 proc. w odcinkach bliższych. Ich zdaniem zastosowanie samej sigmoidoskopii może okazać się niewystarczające do zmniejszenia ryzyka zachorowania i śmierci w wyniku guza zlokalizowanego w górnej części jelita grubego.
Są też zdania, iż osoby, które przechodzą kolonoskopię z dobrym wynikiem bardzo często wykazują obniżone ryzyko raka jelita grubego, nawet do 15 lat od badania.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.