Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Test z krwi pozwoli na wykrycie przednowotworowych zmian jelita grubego

Udostępnij:
Podczas Gastrointestinal Cancers Symposium (GICS) 2021 przedstawiono wyniki badania, które wykazało skuteczność testu w wykrywaniu zmian przednowotworowych. Udowodniona czułość testu jest najwyższa wśród obecnie dostępnych metod skriningowych badających próbki krwi czy kału.
Test firmy Freenome pozwala na podstawie badania krwi na wykrycie z czułością 94 proc i specyficznością 94 proc. wczesnych stadiów raka jelita grubego. Podczas Gastrointestinal Cancers Symposium (GICS) 2021 przedstawiono wyniki badania, które wykazało skuteczność testu również w wykrywaniu zmian przednowotworowych.

Próbki krwi pobrano od 542 osób z grupy pośredniego ryzyka rozwoju nowotworu jelita grubego. U 142 z nich rozpoznano i potwierdzono badaniem histopatologicznym obecność gruczolaków jelita grubego. U pozostałych osób nie wykazano zmian w jelicie grubym podczas kontrolnej kolonoskopii. Czułość i swoistość testu w rozpoznawaniu gruczolaków wyniosły odpowiednio 41 proc. i 90 proc. Czułość testu wynosząca 41 proc. jest najwyższą wśród czułości obecnie dostępnych metod skriningowych badających próbki krwi czy kału. Czułość badania rosła wraz z wielkością zmiany i była niezależna od lokalizacji gruczolaka czy jego histologii (z wyjątkiem zmian ząbkowanych).

Wczesne wykrycie zmian przednowotworowych pozwala na ich usunięcie podczas kolonoskopii, co zapobiega rozwojowi inwazyjnego raka jelita grubego.

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.