Specjalizacje, Kategorie, Działy

Transplantacja nerek zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C

Udostępnij:
Obecnie szacuje się, że 6% pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek (ESRD – End Stage Renal Disease) jest zainfekowanych wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV – hepatitis C virus). Skuteczność nowych leków przeciw HCV ocenia się na >95% szans uzyskania remisji. Wadą nowoczesnego leczenia jest jego wysoki koszt.
W tym kontekście badacze z Uniwersytetu w Cincinnati w Ohio przeprowadzili badanie w którym porównywali efekt koszt-efektywność decyzji o przeszczepieniu nerki dawcy HCV(+) z następczym leczeniem anty-HCV lub oczekiwaniu na nerkę od dawcy HCV(-) z poprzedzającym leczeniem anty-HCV. Badani biorcy byli pacjentami HCV(+). Zespół badawczy wykorzystał dostępne dane z artykułów dotyczących przeszczepów nerek u osób HCV(+).

W badaniu decyzja o przeszczepieniu nerki od dawcy HCV(+) była istotnie statycznie lepsza od decyzji z oczekiwaniem na dawcę HCV(-). Statystyczny pacjent zyskiwał 0,5 roku życia skorygowanego o jakość (QALY – The Quality-Adjusted Life Year) i oszczędność równą 41.591 $.

Przedstawione badanie może zachęcić klinicystów i pacjentów do podejmowania decyzji o przeszczepianiu nerek dawców HCV(+) biorcom HCV(+) co znacznie skraca czas oczekiwania na organ i wydłuża życie pacjentów.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.