Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
WSK nr 1 w Rzeszowie

W Rzeszowie przeprowadzono endoluminalną ablację falami radiowymi wysokiej częstotliwości

Źródło: KSW Nr 1 w Rzeszowie
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 29.09.2021
 
 
Pierwszy w województwie podkarpackim zabieg endoskopowej, endoluminalnej ablacji guza wnęki wątroby falami radiowymi wysokiej częstotliwości (EL-RFA) wykonano w Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych KSW nr 1 w Rzeszowie. Tylko nieliczne ośrodki w Polsce stosują tę metodę leczenia.
Operację przeprowadził zespół gastroenterologów kliniki – lek. med. Robert Staroń, dr n. med. Łukasz Krupa oraz lek. med. Jacek Rzucidło – wraz z zespołem pielęgniarek z Centralnej Pracowni Endoskopowej i z zespołem anestezjologicznym.

Operowana pacjentka w wieku lat 81 cierpi na zaawansowanego, nieresekcyjnego raka spływu dróg żółciowych typu Bismuth III b. Z uwagi na pogorszenie jej stanu zdrowia i dyskwalifikację z leczenia chirurgicznego zadecydowano o wykonaniu endoluminalnego RFA – stosunkowo nowej metody w paliatywnym leczeniu raka dróg żółciowych. Zabieg wykonano przy pomocy elektrody wprowadzanej endoskopowo w miejsce zwężenia nowotworowego, przez którą aplikuje się fale radiowe wysokiej częstotliwości wytwarzane w specjalnym generatorze. W wyniku aplikacji energii dochodzi do podgrzania patologicznej tkanki, do temperatury 80 st. C, co prowadzi do martwicy i jej stopniowego oddzielenia. Z uwagi na rozległość zmian pacjentka wymagała czterech aplikacji na drogi żółciowe.

Po zakończeniu zabiegu ponownie skontrolowano radiologicznie drogi żółciowe, wykluczając powstanie przetoki żółciowej. Przy pomocy cewnika z balonem usunięto martwiczą tkankę, a następnie do prawego i lewego przewodu wątrobowego wprowadzono dwie protezy. Pacjentka opuściła klinikę trzy dni po zabiegu.

Termoablacja to uznana metoda paliatywnego leczenia guzów wątroby i trzustki. Dzięki energii dostarczonej bezpośrednio „od wnętrza zmiany” dochodzi do udrożnienia dróg żółciowych przy minimalnym ryzyku uszkodzenia naczyń wnęki wątroby i innych okolicznych tkanek oraz powstania przetoki żółciowej. Termoablacja wydłuża żywotność wprowadzonych protez i na dłuższy czas zabezpiecza pacjentów przed rozwojem żółtaczki zaporowej oraz zapalenia dróg żółciowych. Zabiegi na stałe weszły do portfolio Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych – będą one oferowane pacjentom z obszaru województwa podkarpackiego, którzy cierpią na nowotwory dróg żółciowych.

W Klinice Gastroenterologii i Hepatologii z Pododdziałem Chorób Wewnętrznych Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Fryderyka Chopina rocznie wykonywanych jest ponad 1000 badań cholangiopankreatografii wstecznej ECPW oraz 1000 zabiegów endosonografii EUS. To ośrodek, który wykonuje największą liczbę zabiegów endoskopowych na trzustce i drogach żółciowych w kraju.

W trakcie zabiegów ECPW wykonywane są procedury lecznicze w chorobach dróg żółciowych i trzustki. Większość tych zabiegów wykonywana jest u pacjentów chorych onkologicznie oraz w stanach zagrożenia życia. Klinika dysponuje nowoczesnym sprzętem, który umożliwia skuteczne przeprowadzanie wymienionych zabiegów. W ostatnim czasie zakres procedur kliniki został poszerzony o cholangioskopię SpyGlass.

Duże doświadczenie personelu lekarskiego w zakresie zaawansowanej endoskopii znalazło uznanie wśród organizatorów najważniejszych konferencji z pokazami endoskopowymi w Polsce i Europie. Od kilku lat zespół endoskopowy jest zapraszany na liczne zjazdy i konferencje o randze międzynarodowej, gdzie wykonuje skomplikowane zabiegi endoskopowe „na żywo”. W klinice od kilku lat szkolą się lekarze i pielęgniarki endoskopowe nie tylko z całej Polski, ale i z Europy.

 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe