SPECJALIZACJE GASTROENTEROLOGIA
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wczesne przeszczepy w alkoholowym zapaleniu wątroby są możliwe
 
Pacjenci z niewydolnością wątroby spowodowaną alkoholowym zapaleniem wątroby, nawet jeśli nie odstawili alkoholu na kilka miesięcy, mogą nadal mieć szanse na krótkotrwałe przeżycie po przeszczepie.
Według badań Briana Lee, Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco, w retrospektywnej analizie pacjentów w 12 ośrodkach transplantacyjnych, przeżycie trwało 1 rok, czyli 94% w ciągu następnych 1,6 roku.
Jednak po 3 latach wskaźnik przeżywalności spadł do 84%, głównie z powodu kontynuowanego spożycia alkoholu po przeszczepie, powiedział Lee na spotkaniu Liver Meeting, dorocznej konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Chorobami Wątroby (AASLD).
Lee zauważył, że nie ma efektywnych metod terapii długotrwałego przeżycia w ciężkim alkoholowym zapaleniu wątroby, której śmiertelność wynosi około 70% po 6 miesiącach. Przeszczep może być w tym przypadku przedłużeniem życia.
Jednak w większości ośrodków w USA nie wykonuje się przeszczepu, jeśli pacjent nie będzie abstynentem, przez co najmniej 6 miesięcy, chociaż ostatnie badania sugerują, że wczesna procedura( ignorowanie zasady 6-miesięcznej abstynencji ) - może być korzystna u wybranych pacjentów.
Lee stwierdził, że wczesne przeszczepy mogą zapewnić wystarczające przeżycie, jeśli kandydaci zostaną starannie wyselekcjonowani, jednak potrzebne są dalsze badania, aby zobaczyć, jakie kryteria powinny być stosowane oraz co można zrobić, aby rozwiązać problemy związane z sepsą i nawracającym stosowaniem alkoholu.
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe