GASTROENTEROLOGIA
Choroby trzustki i dróg żółciowych
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ BMI oraz stężenia albumin na śmiertelność okołooperacyjną i wyniki leczenia chorych na raka gruczołowego trzustki

Udostępnij:
Wpływ BMI oraz stężenia albumin na śmiertelność okołooperacyjną i wyniki leczenia chorych na raka gruczołowego trzustki
U chorych na raka gruczołowego trzustki (pancreatic adenocarcinoma, PDA) z wyższym wskaźnikiem masy ciała (ang. body mass index, BMI) przed rozpoczęciem leczenia obserwuje się istotnie gorsze wyniki postępowania terapeutycznego. Ostatnia metaanaliza wykazała również, że wyjściowe stężenie albumin jest czynnikiem prognostycznym u tych chorych. Oceniono wpływ BMI oraz stężenia albumin na okołooperacyjne długoterminowe wyniki leczenia chorych na raka gruczołowego trzustki.
Za zgodą oceniono 1545 chorych na raka gruczołowego trzustki leczonych w jednym ośrodku w latach 2008-2013, z czego u 106 chorych przeprowadzono leczniczy zabieg chirurgiczny. Oceniono BMI oraz stężenie albumin przed operacją jak i przy ostatniej klinicznej ocenie. Wpływ BMI oraz stężenia albumin na wyniki okołooperacyjne uwzględniał: długość hospitalizacji, konieczność przetoczenia składników krwi, śródoperacyjną utratę krwi oraz czas trwania zabiegu chirurgicznego. Wpływ przedoperacyjnego BMI i stężenia albumin na przeżycie wolne od choroby (ang. disease free survival, DFS) i przeżycie całkowite (ang. overall survival, OS) oceniono za pomocą modelu regresji coxa oraz ANOVA.

Wyniki: U chorych, u których przedoperacyjne BMI wynosiło ≥ 30 a stężenie albumin < 3,5 stwierdzono istotnie gorsze wyniki w zakresie OS w porównaniu do chorych, u których BMI wynosiło < 30 a stężenie albumin ≥ 3,5 (p = odpowiednio 0,04 i 0,03). Zmniejszenie BMI o ≥ 1,6 od czasu zabiegu operacyjnego do ostatniej oceny klinicznej również związane jest z istotnie gorszymi wynikami w zakresie OS (p = 0,007). Podobnie spadek stężenia albumin o ≥ 0,4 wyrażał się w pogorszeniu wskaźników OS, pomimo że zmiana ta nie była statystycznie istotna. Ocena okołooperacyjnych wyników wykazała istotny związek (p < 0,05) pomiędzy długością hospitalizacji po zabiegu operacyjnym a zmianami w zakresie BMI i przedoperacyjnego stężenia albumin.

Wnioski: Wykazano, że wyższe przedoperacyjne stężenia albumin wiąże się z poprawą wyników w zakresie OS, podczas gdy otyłość wiązała się z gorszymi wynikami w zakresie OS. Było to pierwsze badanie opisujące jak pooperacyjne zmiany w zakresie BMI oraz stężenia albumin wpływają na wyniki leczenia. Wyniki tej analizy wykazują że stopień odżywienia i utrata masy ciała są czynnikami predykcyjnymi u chorych na raka gruczołowego trzustki poddawanych zabiegowi chirurgicznemu i wymagają dalszych prospektywnych badań klinicznych.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.