Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wpływ przedoperacyjnego leczenia miejscowo zaawansowanego raka przełyku na ryzyko powikłań

Udostępnij:
Przeprowadzono randomizowane, trójramienne badanie III fazy JCOG 1109, porównujące cisplatynę plus 5-FU (CF) z docetakselem plus CF (DCF) z radioterapią z CF (CF-RT) jako terapię przedoperacyjną miejscowo zaawansowanego raka przełyku, którego celem była ocena wpływu leczenia przedoperacyjnego na powikłania okołooperacyjne i czynniki ryzyka powikłań pooperacyjnych.
Od grudnia 2012 r. do lipca 2018 r. zrandomizowano 601 osób (CF / DCF / CF-RT; 199/202/200). Spośród 589 kwalifikujących się pacjentów 546 poddano operacji (185/183/178). Charakterystyka pacjentów nie różniła się między ramionami. Częstość występowania powikłań okołooperacyjnych 2. stopnia u chorych z DCF była niższa niż u pacjentów z CF (44,8% vs 56,2%; p = 0,036). Częstość występowania chylothorax stopnia 2. u poddanych CF-RT była wyższa niż u otrzymujących CF (5,1% vs. 1,1%; P = 0,032). Częstość ponownych operacji i zgonów wewnątrzszpitalnych pacjentów otrzymujących DCF i CF-RT nie różniła się od chorych z CF. Analiza wieloczynnikowa wykazała, że czas operacji (mediana) i otwarta esophagektomia były niezależnie związane ze wzrostem powikłań okołooperacyjnych stopnia 2. CF-RT wiązała się ze zwiększeniem częstości występowania chylothorax stopnia 2. (Ryzyko względne 4,84; P = 0,043).
Przedoperacyjne DCF i CF-RT nie zwiększają ryzyka powikłań okołooperacyjnych i śmiertelności w porównaniu ze standardową przedoperacyjną terapią CF, ale CF-RT zwiększa ryzyko chylothorax po esophagektomii w przypadku zaawansowanego raka przełyku.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.