Specjalizacje, Kategorie, Działy

Wymiana wody a wdmuchiwanie powietrza w kolonoskopii - metody wykrywania gruczolaka podczas polipektomii: metaanaliza

Udostępnij:
Według wyników badań opublikowanych w Digestive and Liver Disease wynika, iż metoda kolonoskopii z wymianą wody (WE) znacząco poprawia wykrywanie przeoczonych gruczolaków, zwłaszcza w proksymalnym odcinku okrężnicy lub posiadające płaski kształt u pacjentów poddawanych selektywnej polipektomii.
Badacze starali się ustalić, czy metoda WE może zwiększyć wykrywalność pominiętych gruczolaków w porównaniu ze standardową kolonoskopią z wdmuchiwaniem powietrza (AI). Pacjenci w wieku od 18 do 80 lat, u których wykryto polipy podczas kolonoskopii wskaźnikowej (metoda AI) i którzy zostali poddani wybiórczej polipektomii w ciągu 6 miesięcy, kwalifikowali się do prospektywnego, zaślepionego, randomizowanego badania kontrolowanego.

Pierwszorzędowym punktem końcowym był wskaźnik chybionych gruczolaków (AMR), który zdefiniowano, jako liczbę pacjentów z 1 lub więcej dodatkowymi gruczolakami podczas zabiegu polipektomii, podzieloną przez całkowitą liczbę pacjentów w każdej grupie.

Badacze włączyli 450 pacjentów do badania, po 225 w każdej grupie zabiegowej. Średni wiek kohorty wynosił 55 lat, a mediana liczby polipów stwierdzonych w kolonoskopii wskaźnikowej wynosiła 2. Odstęp czasu od kolonoskopii wskaźnikowej do polipektomii wynosił około 2,5 miesiąca.

W sumie wykryto i usunięto 933 gruczolaków, z których 300 wykryto po raz pierwszy. AMR wynosiło 45,8% (103/225) w grupie WE i 35,6% (80/225) w grupie AI (P = 0,035), a średnia liczba brakujących gruczolaków wynosiła odpowiednio 0,76 i 0,58.

Wyższy odsetek pacjentów z grupy WE miał co najmniej jednego brakującego gruczolaka w bliższej części okrężnicy (38,2% vs 24,4%, P = 0,002). Odsetek chybionych polipów był również wyższy wśród uczestników z grupy WE (35,1% vs 29,0%, P = 0,036). Odsetek przeoczonych, zaawansowanych gruczolaków w obu grupach był porównywalny.

Odsetek chybionych polipów proksymalnych był wyższy w grupie WE niż w grupie AI (47,6% vs 36,9%, P = 0,028). Odsetek tych chybionych na poziomie polipów był również wyższy w grupie WE (41,1% vs 34,2%, P = 0,006). Analiza podgrup wykazała, że pacjenci z grupy WE mieli więcej przeoczonych gruczolaków zlokalizowanych w proksymalnej części okrężnicy lub posiadające płaski kształt.

Według badaczy badanie potwierdziło, że intubacja kątnicy była konieczna, a kolonoskopia WE może wykryć więcej pominiętych gruczolaków niż tradycyjna kolonoskopia powietrzna u pacjentów przyjętych do polipektomii. Brakujące gruczolaki zlokalizowane w bliższej części okrężnicy lub o płaskim kształcie były częściej wykrywane w grupie WE. Dzięki kolonoskopii WE można również uzyskać lepszą jakość przygotowania jelita i ocenę bólu pacjenta. W badaniu kolonoskopia WE nie wydłużyła istotnie całkowitego czasu zabiegu i powikłań, w związku z tym może być skuteczniejszym i bezpieczniejszym wyborem do endoskopowej polipektomii dla pacjentów szpitalnych.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.