Specjalizacje, Kategorie, Działy

Związek krwi owiec z Clostridium difficile

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
Naukowcy z walijskiej firmy MicroPharm Limited z Newcastle Emlyn odkryli, że przeciwciała występujące naturalnie we krwi owiec mogą być pomocne w leczeniu zakażeń opornymi na antybiotyki bakteriami. Badacze chcą pobierać od owiec przeciwciała zwalczające Clostridium difficile.
Bakteria beztlenowa Clostridium difficile występuje naturalnie w jelicie kilku procent dorosłych i ponad połowy dzieci. Zazwyczaj nie powoduje problemów. Jednak antybiotyki wykorzystywane w leczeniu wielu chorób mogą zaburzać prawidłową równowagę dobrych bakterii w jelicie. Wówczas kolonizacja bakterii wzrasta i powoduje zapalenie błony śluzowej jelita grubego. W rzadkich przypadkach mogą wywołać też zapalnie otrzewnej, posocznicę czy pęknięcia jelita grubego. Ryzyko jest znacznie większe u osób starszych i chorych na inne poważne choroby.
Eksperci z MicroPharm zaobserwowali, że bezobjawowe zakażenie Clostridium difficile częściej występuje u owiec niż u ludzi. Na tej podstawie doszli do wniosku, że układ odpornościowy tych zwierząt lepiej sobie z nim radzi. W dalszych pracach wyizolowali z krwi owiec przeciwciała przeciw bakteriom.
Jeśli eksperyment izolowania przeciwciał z surowicy krwi i koncentrowania ich do odpowiedniego stężenia powiedzie się, to w ciągu trzech lat powinny rozpocząć się badania kliniczne z udziałem ludzi.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.