Specjalizacje, Kategorie, Działy

Żywienie dzieci pod lupą

Udostępnij:
Działy: Varia Aktualności
W czwartek 12 czerwca br. w Sali Kolumnowej przy ul. Dąbrowskiego 23 odbędzie się konferencja „Ocena żywienia jako element profilaktyki zdrowotnej wśród najmłodszego pokolenia”. Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badania pilotażowego, którego celem była poprawa efektywności systemu opieki zdrowotnej nad dziećmi do lat trzech, poprzez wprowadzenie do wizyt profilaktycznych badań przesiewowych dotyczących błędów żywieniowych. Organizatorem spotkania jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz „Zdrowe Pokolenia” – Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci.
Wyniki badań, jakie w 2011 roku przeprowadzono w Instytucie Matki i Dziecka oraz Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” przy współpracy z Fundacją NUTRICIA, dotyczące oceny stanu żywienia dzieci w wieku 6 i 12 miesięcy oraz w przedziale 13-36 miesięcy są alarmujące. Wynika z nich między innymi, że dieta dzieci pomiędzy 1. a 3. rokiem życia jest źle zbilansowana, czego efektem jest przede wszystkim nieprawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI) u ponad połowy z nich. Co więcej, tylko 25 proc. 6-miesięcznych niemowląt oraz 33 proc. dzieci w wieku 12 miesięcy dostaje prawidłową liczbę posiłków, a jedynie 7 proc. badanych rodziców stosuje się do zaleceń żywieniowych dla tej grupy wiekowej.

W odpowiedzi na tak niepokojące wyniki badań Stowarzyszenie „Zdrowe Pokolenia” opracowało nowy schemat wizyty kontrolnej dzieci w wieku od 0 do 3 lat, który wprowadza temat żywienia dziecka jako obowiązkowy element rozmowy lekarza z rodzicem. Ocena stanu odżywiania i jakości diety dziecka przebiega na podstawie wypełnionego przez rodzica przy udziale pielęgniarki „Formularza oceny żywienia i odżywienia dziecka od 0 do 3 lat”.

W celu oceny jakości i zasadności wprowadzenia nowego schematu, przygotowany został program badania pilotażowego w wybranych placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Badanie pilotażowe prowadzone było w okresie od lipca 2013 do marca 2014 roku w województwie śląskim. Do udziału w projekcie przystąpiło 51 placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ). Łącznie w dwóch etapach badania przeprowadzono 744 wywiady z rodzicami oraz 104 wywiady z lekarzami.

Osiągnięte wyniki badania pilotażowego pokazują, iż nowy schemat wizyty kontrolnej oraz „Formularz oceny żywienia i odżywienia dziecka od 0 do 3 lat” są właściwą drogą do poprawy jakości odżywania najmłodszych dzieci. Eliminacja nieprawidłowych nawyków żywieniowych w wieku dziecięcym to nie tylko zdrowsze dzieci, ale także profilaktyka i ochrona zdrowia dorosłych Polaków przed chorobami zależnymi od diety takimi jak cukrzyca czy choroby serca.

Wśród prelegentów znajdą się m.in. Beata Małecka-Libera, Wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia, Przewodnicząca Podkomisji Stałej ds. Zdrowia Publicznego, prof. dr hab. n. med. Anna Obuchowicz – Konsultant Wojewódzki w dziedzinie pediatrii oraz dr n. med. Barbara Bajda – specjalista chorób dzieci ze Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr A. Szebesty w Rabce-Zdroju.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.