Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Brak estrogenu związany z lękiem i pogorszeniem pamięci w menopauzie
Źródło: Daily Science/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.10.2018
 
 
Brak estrogenu może odgrywać znaczącą rolę w rozwoju problemów związanych z lękiem i pamięcią, wynika z nowego badania.
Doniesienia przedstawione podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego. Estrogen, główny żeński hormon płciowy, reguluje żeński układ rozrodczy. Ponieważ u kobiet zbliżających się do menopauzy, funkcja jajników zostaje wygaszana, następuje spadek podaży estrogenu w mózgu.

Obszary mózgu zaangażowane w nastrój, zachowanie i funkcje poznawcze mają wysokie stężenie białek wiążących się z estrogenem (receptory estrogenowe). Badacze z Georgetown University w Waszyngtonie i Federalnego Uniwersytetu w Ouro Preto w Brazylii wysunęli teorię, że z tego powodu niedobór estrogenu może prowadzić do rozwoju lęku i zaburzeń pamięci.

Zespół badał samice szczurów bez jajników. Poddano je znormalizowanym testom mierzącym lęk i oceniano krótkoterminowe rozpoznawanie obiektów oraz pamięci przestrzennej. U tych szczurów zaobserwowano wyższy poziom lęku i pogorszenie pamięci rozpoznania w porównaniu do dobranej w zależności od wieku grupy kontrolnej. Nie było różnicy w pamięci przestrzennej między dwiema grupami. Wyniki te sugerują, że zaburzenia równowagi hormonalnej przyczyniają się do niektórych objawów emocjonalnych związanych z menopauzą, takich jak lęk, a także problemy z pamięcią.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe