Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Cukrzyca ciążowa - strategie screeningu w kierunku cukrzycy typu II

Źródło: Damian Matusiak/https://www.ajog.org/article/S0002-9378(19)30942-1/fulltext https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4515446/
Autor: Marta Koblańska |Data: 06.08.2019
 
 
Wszystkie kobiety w ciąży są objęte testem przesiewowym w kierunku obecności cukrzycy ciążowej. Polega on na przeprowadzeniu OGTT (doustny test tolerancji glukozy) między 24. a 28. tygodniem ciąży. Kobiety z wynikiem dodatnim są zagrożone nie tylko zwiększonym ryzykiem powikłań położniczych, ale i zachorowaniem na cukrzycę typu II po ciąży.
Ważne jest zatem "wychwycenie" wymienionej grupy pacjentek. By screening był skuteczny, musi objąć jak największy odsetek populacji i musi zostać przeprowadzony w odpowiednim czasie. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych przeprowadzili badanie, w którym porównano screening w kierunku cukrzycy typu II przeprowadzany w trakcie hospitalizacji związanej z porodem oraz 4-12 tygodni po porodzie.

Dokonano analizy danych 319 kobiet, wśród których wszystkie zostały poddane OGTT podczas pobytu w szpitalu, a 167 z nich zgłosiło się na badanie 4-12 tygodni po porodzie. 12,6% kobiet rozwinęło zaburzenia tolerancji glukozy lub uległy one nasileniu do cukrzycy typu II. OGT przeprowadzane podczas hospitalizacji charakteryzowało się 50% czułością, 95,7% swoistością i ujemną wartością predykcyjną na poziomie 98,1% w zakresie identyfikowania pacjentek, które zachorują na cukrzycę. Skuteczniejsza jest jednak strategia badania kilka tygodni po porodzie, która charakteryzuje się 100% ujemną wartością predykcyjną.

Autorzy zaznaczają, że OGTT podczas hospitalizacji porodowej może być przydatne zwłaszcza u kobiet, u których można się spodziewać trudności ze zgłoszeniem się na badanie przesiewowe po porodzie.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe