Specjalizacje, Kategorie, Działy

Indukcja porodu po 39 tygodniu ciąży może zmniejszać potrzebę cesarskiego cięcia

Udostępnij:
Około jedna trzecia kobiet w Stanach Zjednoczonych rodzi poprzez cesarskie cięcie. Oprócz ratowania życia, cesarskie cięcie wiąże się istotnym ryzykiem, w tym zwiększonym ryzykiem zakażenia, usunięcia macicy, nieprawidłowości w implantacji łożyska w przyszłych ciążach, czy chorobami układu oddechowego u niemowląt.
W najnowszym badaniu zaprezentowanym na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Medycyny Maternity-Fetal (SMFM), The Pregnancy Meeting ™, naukowcy ujawnili odkrycia, które sugerują, że indukcja porodu w 39 tygodniu ciąży u zdrowych, po raz pierwszy rodzących matek zmniejsza częstość cięć cesarskich porodu.
W badaniu przeprowadzonym z udziałem ponad 6100 ciężarnych kobiet w całym kraju badacze losowo przypisali połowę kobiet do oczekującej grupy kontrolnej (oczekiwanie nasamoistne rozpoczęcie porodu), a drugą połowę do grupy, która poddaje się planowej indukcji (indukując poród bez przyczyny medycznej) w 39 tygodniu ciąży. Wyniki badania obejmują:
- Niższe wskaźniki cesarskiego cięcia w grupie planowej (19%) w porównaniu z grupą oczekującą (22%)
- Niższe wskaźniki stanu przedrzucawkowego i nadciśnienia ciążowego w grupie z planową indukcją (9%) w porównaniu z grupą oczekującą na leczenie (14%)
- Niższe wskaźniki wspomagania oddychania wśród noworodków w grupie indukcyjnej (3%) w porównaniu do oczekującej grupy kontrolnej (4%)
Aktualne wytyczne SMFM nie zalecają rutynowej indukcji porodu u kobiet w ciąży niskiego ryzyka w 39 tygodniu ciąży.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.