Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak przewidzieć przedwczesny poród?

Autor: Karolina Zientarska |Data: 22.01.2021
 
 
Analiza poziomu metabolitów progesteronu w osoczu może pomóc w identyfikacji kobiet w ciąży zagrożonych porodem przedwczesnym, donosi Reuters Health.
Badanie wykazuje, że 11-deoksykortykosteron (DOC) i 16-alfa-hydroksyprogesteron (16-alfa-OHP) w osoczu mogą wskazywać na skłonność do przedwczesnego porodu.

Brak równowagi metabolizmu progesteronu jest powiązany ze zwiększonym ryzykiem porodu przedwczesnego. We wcześniejszych badaniach dr Patil i jego współpracownicy odkryli, że DOC i 16-alfa-OHP, mierzone w późnym okresie pierwszego trymestru trymestrze lub na początku drugiego trymestru, mogą pomóc przewidzieć ryzyko porodu przedwczesnego u kobiety przed 32 tygodniem ciąży.

Naukowcy wyodrębnili dwa metabolity progesteronu za pomocą spektroskopii masowej, z osocza 58 kobiet w ciąży. Połączyli je następnie z danymi dotyczące poziomu steroidów z danymi demograficznymi.
Czterdzieści ciężarnych urodziło przedwcześnie (<37 tygodni), a 18 przed terminem (37 tygodni lub więcej). Dziesięć kobiet miało podwyższone wyniki Hassana o 2 lub więcej, a pozostałe 48 miało wyniki od zera do jednego.

Kobiety rodzące dzieci z podwyższonym wynikiem Hassana wynoszącym od dwóch do czterech częściej miały wyższy BMI i rodziły w młodszym wieku niż rówieśniczki rodzące dzieci z niskim wynikiem Hassana. Noworodki z podwyższonym wynikiem w skali Hassana urodziły się z niższą masą urodzeniową, częściej otrzymywały kortykosteroidy przed porodem, miały niższy wynik w skali Apgar i wymagały resuscytacji po urodzeniu.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.