Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dr n. med Wojciech Zdanowski

Naukowcy potwierdzili odporność dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży

Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 07.07.2021
 
 
Specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie przeprowadzili badania wpływu szczepionek przeciwko COVID-19 na płód. – Jedni z pierwszych na świecie przedstawiliśmy dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2 – mówi dr n. med. Wojciech Zdanowski, główny autor badania.
– Kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Zaszczepienie ich zmniejsza zagrożenie zachorowania, ale także zwiększa szansę na uniknięcie powikłań groźnych dla płodu. Badanie prowadzone w naszym ośrodku ocenia skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 w czasie ciąży – wyjaśnił prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego.

W badaniu uczestniczą kobiety dobrowolnie zaszczepione w czasie ciąży. Kwalifikacja odbywa się po szczepieniu. Do tej pory zrekrutowano ponad 180 ciężarnych z całej Polski. – Wszystkie są pracownicami ochrony zdrowia, w większości to lekarki, które po wnikliwej analizie dostępnych badań stwierdziły, że korzyści z zaszczepienia dla nich i ich dzieci znacznie przewyższają ryzyko tej terapii – wskazał prof. Waśniewski.

Dr n. med. Wojciech Zdanowski, główny autor tego badania, dodał, że wstępne jego wyniki oceniają miano przeciwciał przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 u pacjentek oraz w krwi pępowinowej noworodków po szczepieniu BNT162b2 mRNA COVID-19.

– W naszej cząstkowej pracy opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie „Vaccines” prezentujemy jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Udowodniliśmy, że ten tydzień ciąży, w którym jest podawana szczepionka, jest głównym czynnikiem wpływającym na transfer przezłożyskowy przeciwciał poszczepiennych – podkreślił dr Zdanowski.

Olsztyńscy lekarze są w trakcie analizy danych odnoszących się do bezpieczeństwa szczepienia w ciąży. Wnioski płynące z badania mogą w przyszłości przyczynić się do ustalenia bezpieczeństwa oraz ewentualnego schematu szczepienia w ciąży.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe