Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Płodność u kobiet z PCOS

Źródło: https://academic.oup.com/humrep/advance-article-abstract/doi/10.1093/humrep/dez159/5556931?redirectedFrom=fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 11.09.2019
 
 
Tagi: PCOS, płodność
Zespół policystycznych jajników jest częstą przyczyną problemów z zajściem w ciążę, dotyka około 5-10% kobiet w wieku reprodukcyjnym. Nie oznacza to jednak całkowitej niemożności posiadania potomstwa - jak wynika z publikacji z Human Reproduction większość kobiet z PCOS doczeka się w końcu dziecka.
Szwedzcy badacze dokonali analizy danych pacjentek z aż czterech krajowych rejestrów. Ogółem uwzględniono 45 395 kobiet z zespołem policystycznych jajników oraz 217 049 zdrowych pań. Włączono wszystkie kobiety urodzone w latach 1971–1997 u których rozpoznano PCOS między 2001 a 2016 rokiem. Każdej chorej kobiecie przypisano 5 osób z grupy kontrolnej, które urodziły się w tym samym roku i mieszkały w tym samym regionie.

Obliczono, że prawdopodobieństwo urodzenia dziecka wyniosło 80,2% u kobiet z PCOS i 78,2% u kobiet bez PCOS. Skorygowany wskaźnik płodności wyniósł 0,81 dla pierwszego porodu (niezależnie od sposobu zajścia w ciążę) i 0,58 dla pierwszego porodu po spontanicznej koncepcji; dla drugiego porodu wskaźnik wyniósł 0,79. Kobiety z PCOS rzadziej posiadały więcej niż jedno dziecko w porównaniu do kobiet z populacji kontrolnej. Co ciekawe, szanse na zajście w ciążę zwiększały wczesny wiek w momencie rozpoznania oraz niski poziom wykształcenia.

Badacze podkreślają, że wyniki nie są dostosowane do BMI, a czas od zamiaru poczęcia do pierwszego porodu nie mógł zostać uchwycony, co stanowi pewne ograniczenie analizy. Mimo to wynika z niej, że PCOS nie stanowi przeszkody nie do przejścia i dzięki odpowiedniemu rozpoznaniu i leczeniu można posiadać potomstwo.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe