Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Położna i pielęgniarka wystawi receptę na tabletkę „dzień po”

Udostępnij:

Zgodnie z decyzją minister Izabeli Leszczyny położne i pielęgniarki mogą również wystawiać receptę na tabletkę „dzień po”. Zmiana wprowadzona rozporządzeniem ministra zdrowia weszła w życie od 15 czerwca.

W piątek 14 czerwca w Dzienniku Ustaw RP opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia z 12 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie ws. wykazu substancji czynnych zawartych w lekach, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych ordynowanych przez pielęgniarki i położne oraz wykazu badań diagnostycznych, na które mają prawo wystawiać skierowania pielęgniarki i położne.

Możliwość ordynowania środków antykoncepcji awaryjnej w postaci doustnej została zapisana w załączniku nr 1 do rozporządzenia, czyli w wykazie substancji czynnych zawartych w lekach, które mogą być ordynowane przez pielęgniarki i położne oraz na które pielęgniarki i położne mogą wystawiać recepty.

Oprócz  tabletki „dzień po” w wykazie znalazły się także nowe leki przeciwzakaźne stosowane w chorobach dróg moczowych, leki stosowane do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń i szczepionki.

Rozszerzono też wykazy: wyrobów medycznych, na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać recepty i zlecenia (załącznik nr 3) oraz badań diagnostycznych, na które pielęgniarki i położne mają prawo wystawiać skierowania (załącznik nr 4).

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.