Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pozycja w czasie snu istotna w zaawansowanej ciąży

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2752091
Autor: Alicja Kostecka |Data: 10.10.2019
 
 
Tagi: sen, ciąża
W czasie ciąży, z racji pojawienia się sporych zmian anatomicznych i fizjologicznych w organizmie kobiety, niezbędne jest prowadzenie nieco innego trybu życia. Dotyczy to nawet pozycji w czasie snu, która - jak pokazuje publikacja z prestiżowego The JAMA - wpływa na masę urodzeniową potomstwa.
Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii dokonał analizy danych pochodzących z 4 dużych, randomizowanych badań, które dotyczyły wpływu snu matki na wyniki okołoporodowe; włączono kobiety będące w co najmniej 28. tygodniu ciąży. Sprawdzono, czy zasypianie w pozycji leżącej na plecach może mieć wpływ na masę urodzeniową dziecka - dotychczas udowodniono, że taka pozycja prawdopodobnie zwiększa ryzyko urodzenia zgonu wewnątrzmacicznego.

Spośród 1760 kobiet (średni wiek, 30,25 lat) 3,2% podało, że zwykle zasypiało na wznak w ciągu ostatnich 1–4 tygodni. Wśród potomstwa tych pań średnia masa urodzeniowa wyniosła 3410 g; u dzieci kobiet zasypiających w innych pozycjach (głównie na lewym boku) odnotowano średnią masę urodzeniową wynoszącą 3554 g, a 144-gramowa różnica okazała się istotna statystycznie (p=0,009). Wykazano także, że zasypianie w pozycji na leżącej na plecach około trzykrotnie podnosi ryzyko wystąpienia niskiej masy urodzeniowej.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe