Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

RPO wystąpił do MZ, rzecznika pacjentów i prokuratury w sprawie śmierci ciężarnej w Nowym Targu

Udostępnij:
W związku ze śmiercią ciężarnej pacjentki w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu, Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił 14 czerwca do Ministerstwa Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta i nowotarskiej prokuratury rejonowej.
Rzecznik Marcin Wiącek poprosił ministra Adama Niedzielskiego o wskazanie, czy, a jeśli tak, to jakie działania podjęło ministerstwo dla wyjaśnienia sytuacji, a także uniknięcia podobnych zdarzeń w przyszłości.

Zapytał też rzecznika praw pacjenta Bartłomieja Chmielowca o to, czy i jakie działania podjął w celu wyjaśnienia sytuacji w szpitalu.

Prokuratora rejonowego biuro RPO poprosiło zaś o wskazanie, co jest przedmiotem postępowania i jakie ustalenia zostały już poczynione.

Chodzi o sprawę 33-letniej kobiety, która 21 maja w piątym miesiącu ciąży trafiła do szpitala w Nowym Targu. Pacjentka zmarła 24 maja, kilka godzin po tym, jak lekarze stwierdzili obumarcie płodu.

Biuro RPO podnosi, że doniesienia medialne mogą wskazywać, że doszło do naruszenia praw pacjentki, zwłaszcza prawa do informacji o stanie zdrowia i prawa do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej. Rzecznik podał, że z doniesień medialnych wynika też, że w przeszłości w szpitalu miało dochodzić do zwlekania z wykonaniem zabiegu cięcia cesarskiego. Wedle jednej z relacji konsekwencją tego miała być śmierć dziecka wkrótce po urodzeniu.

Zgodnie z prawem dokonanie aborcji w Polsce jest możliwe, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

Mówił o tym w poniedziałek, odnosząc się do przypadku w placówce w Nowym Targu, minister zdrowia Adam Niedzielski. Wskazywał, że każda kobieta w Polsce w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ma prawo do przerwania ciąży. Te dwa warunki – jak mówił – powinny być traktowane rozłącznie. Zdrowie jest szeroko definiowane. Chodzi zarówno o zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Jednocześnie minister zdrowia powołał 12 czerwca zespół ds. opracowania wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z zakończeniem ciąży. W składzie znaleźli się eksperci m.in. ginekologii, położnictwa, neonatologii, perinatologii i psychiatrii.

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec informował zaś 12 czerwca, że w sprawie śmierci pacjentki w Nowym Targu po sygnałach medialnych natychmiast podjęto wyjaśnienia z urzędu, korzystając m.in. z opinii konsultanta krajowego ds. położnictwa i ginekologii.

Śledztwo w sprawie 33-letniej kobiety z Bochni poprowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach. O przekazaniu śledztwa do Katowic zdecydowała Prokuratura Krajowa.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.