Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko cukrzycy typu 2 u kobiet po przebytej cukrzycy ciężarnych

Źródło:
Autor: Karolina Zientarska |Data: 19.05.2020
 
 
Cukrzyca ciężarnych jest czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 w kolejnych latach. Niedawno ukazał się przegląd systematyczny z meta-analizą który podsumował 20 lat badań oceniających ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 po wcześniejszej cukrzycy ciężarnych.
Do badania włączono badania obserwacyjne, które obserwowały kobiety co najmniej 12 miesięcy po ukończeniu ciąży. Do meta-analizy włączoną w sumie 20 badań obejmujących ponad 1,3 milionów na kobiet (w tym prawie 68 tys. kobiet z cukrzycą ciężarnych i ponad 1,2 milionów zdrowych kobiet w obrębie grup kontrolnych). W porównaniu ze zdrowymi kobietami, kobiety u których rozpoznano cukrzycę ciężarnych miały prawie 10-krotnie zwiększone ryzyko cukrzycy typu drugiego w przyszłości w (RR=9,51; 95% CI: 7,14-12,67). Najmniejsze ryzyko cukrzycy typu 2 obserwowano u białych kobiet (pochodzenie kaukaskie).

Wyniki meta-analizy wskazują, że cukrzycy ciężarnych jest bardzo silnym czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 w przyszłości. Z tego powodu należy podjąć wszelkie środki, aby zapobiec rozwojowi cukrzycy 2 u kobiet u których doszło do zaburzenie metabolizmu glukozy w czasie ciąży.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), RR – Relative Risk (pl. ryzyko względne)
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe