SPECJALIZACJE
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Szczepienie HPV bez związku z ryzykiem zaburzeń autoimmunologicznych
Źródło: Eurekalert/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 28.05.2018
 
 
Nowe badanie w CMAJ nie wykazało zwiększonego ryzyka zaburzeń autoimmunologicznych u dziewcząt, które otrzymały szczepienie przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV4).
Wirus brodawczaka ludzkiego odgrywa kluczową rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Na świecie dotyka 50% -75% osób aktywnych seksualnie. Wirus jest przede wszystkim przenoszony drogą płciową. Szczepionka HPV4 skutecznie chroni przed 90% szczepów wywołujących raka szyjki macicy i odbytu. Pomimo badań wykazujących bezpieczeństwo szczepionki, pojawiły się obawy o możliwe powiązanie z zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Aby ustalić, czy szczepienie HPV4 wyzwoliło stany autoimmunologiczne, takie jak toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1 i stwardnienie rozsiane, badacze przeanalizowali dane dotyczące 290 939 dziewcząt w wieku od 12 do 17 lat w Ontario, które kwalifikowały się do szczepienia w latach 2007-2013. Na 180 819 dziewcząt, które otrzymały szczepienia HPV4 (Gardasil i Merck), było 681 zdiagnozowanych przypadków zaburzeń autoimmunologicznych w okresie od jednego tygodnia do dwóch miesięcy po szczepieniu. Wskaźnik ten jest zgodny z ogólnym wskaźnikiem zdiagnozowanych przypadków w tej grupie wiekowej.
W Ontario, Kanada, wszystkie dziewczęta w klasie 8 szczepione są bezpłatnie przeciwko wirusowi HPV4.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe