Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Materiały prasowe

Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie z tytułem Szpitala Przyjaznego Dziecku

Źródło: Materiały prasowe
Redaktor: Iwona Kazimierska |Data: 27.05.2022
 
 
Szpital Przyjazny Dziecku to międzynarodowa inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia i Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, która potwierdza stosowanie w opiece nad matką i dzieckiem procedur sprzyjających karmieniu piersią, zgodnych ze standardami WHO. W Polsce wyróżniono do tej pory 95 szpitali – do zaszczytnego grona dołączył Szpital im. Księżnej Anny Mazowieckiej w Warszawie.
26 maja odbyła się uroczystość, podczas której tytuł został oficjalnie przyznany.

Szpital Kliniczny im. Księżnej Anny Mazowieckiej to wysokospecjalistyczna placówka świadcząca procedury medyczne w zakresie położnictwa, ginekologii i neonatologii, w tym przede wszystkim w intensywnej terapii noworodka. W grudniu 2022 r. minie 110 lat, od kiedy szpital przy ul. Karowej w Warszawie przyjął pierwsze pacjentki i był jednym z najnowocześniejszych w ówczesnej Europie. Obecnie ratowane są w nim najmniejsze i najbardziej chore i wymagające intensywnej terapii noworodki. To w tym szpitalu w 1953 r. powstał pierwszy w Polsce oddział w systemie „rooming-in” (matka z dzieckiem), promujący model opieki nad zdrowym noworodkiem i zakładający nieprzerwany od momentu przyjścia na świat kontakt dziecka ze swoją matką.

Placówki odznaczone tytułem Szpitala Przyjaznego Dziecku przestrzegają przyjętych zasad udanego karmienia piersią, czyli tzw. 10 kroków. W szpitalach przyjaznych dziecku jest respektowany międzynarodowy kodeks marketingu produktów zastępujących mleko kobiece. Na ich terenie obowiązuje zakaz reklamy mieszanek mlekozastępczych oraz akcesoriów do sztucznego karmienia.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.