Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Wszechobecne i groźne ftalany

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 03.01.2022
 
 
Naukowcy odkryli, że kobiety w ciąży narażone na kontakt z syntetycznymi chemikaliami zaburzającymi gospodarkę hormonalną odczuły wzrost ciśnienia krwi pod koniec ciąży.
Próbki moczu od 892 ciężarnych kobiet zawierały śladowe ilości dziewięciu ftalanów z powszechnej grupy syntetycznych chemikaliów stosowanych w produkcji i pakowaniu żywności, a także kosmetyków. Spośród 15 zmierzonych metabolitów ftalanów wszystkie zostały wykryte co najmniej w 86 proc. próbek, a większość co najmniej w 99 proc. próbek.

Było to pierwsze badanie ekspozycji na ftalany i późniejszego długoterminowego poporodowego podwyższonego ciśnienia krwi, trwającego nawet przez 72 miesiące po porodzie.

Różnice były niewielkie, około 2,4 mmHg wzrostu skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi. Mimo to autorzy piszą, że „narażenie na ftalany we wcześniejszych etapach życia może mieć wpływ na wahania ciśnienia krwi w przyszłości, a także zwiększać ryzyko chorób przewlekłych w późniejszym życiu, takich jak nadciśnienie”.

Kobiety zostały zrekrutowane w stolicy Meksyku od końca 2007 do 2011 roku w ramach badania PROGRESS. Ich średni wiek wynosił 27,7 roku, a średni wskaźnik BMI 26,9 kg/m2. 74 proc. (661 osób) miało niski status społeczno-ekonomiczny.

Chociaż badanie nie dowodzi, że to ftalany bezpośrednio podwyższają ciśnienie krwi, zdaniem naukowców należy ostrzegać przed nimi kobiety.

Ftalany są prawdopodobnie bardziej wszechobecne, niż nam się wydaje, a ograniczenie kontaktu z nimi, zwłaszcza w czasie ciąży, jest ważnym celem zdrowia publicznego.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.