Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Związek między długością snu ciężarnej a ryzykiem przedwczesnego porodu

Źródło: https://doi.org/10.1186/s12884-020-2814-5
Autor: Monika Stelmach |Data: 12.03.2020
 
 
Szacuje się że około 10 proc. porodów odbywa się przed 37 tygodniem ciąży. Wśród potencjalnych czynników, które mogą mieć wpływ na ryzyko wystąpienia przedwczesnego porodu wymienia się długość i jakość snu u ciężarnej. Około 28 proc. przyszłych matek śpi mniej niż 7 godzin dziennie z powodu różnych zaburzeń snu.
Na łamach BMC Pregnancy and Childbirth ukazał się przegląd systematyczny z metaanalizą podsumowujący wyniki 9 badań kohortowych i jednego badania typu case-control study oceniające wpływ długości i jakości snu u ciężarnych na ryzyko przedwczesnego porodu. Kobiety z grupy o najkrótszym śnie miały zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego o 23% w porównaniu z kobietami z grupy w najdłuższym czasie snu. Ponadto, kobiety ze sobą jakością snu (pittsburski wskaźnik jakości snu [ang. Pittsburgh Sleep Quality Index] > 5) miały zwiększone ryzyko porodu przedwczesnego o 54% w porównaniu z kobietami z dobrą jakością snu.

Podsumowując, omawiana praca wskazuję, że krótki czas snu i słaba jakość snu u ciężarnej może mieć związek z częstszym występowaniem przedwczesnych porodów. Jednakże ten wniosek jest oparty o badania obserwacyjne, stąd z dużą ostrożnością należy podchodzić do uzyskanych wyników.

Artykuł „Association between maternal sleep duration and quality, and the risk of preterm birth: a systematic review and meta-analysis of observational studies ” jest dostępny w trybie open-access.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe