Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

KE: Potrzebne wspólne stanowisko UE dotyczące sytuacji w Chinach

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Łukasz Osiński/PAP
Komisja Europejska uważa, że Unia Europejska musi wypracować wspólne podejście w związku z obecną sytuacją z COVID-19 w Chinach. Po zawieszeniu przez władze ChRL polityki „zero covid” wiele krajów obawia się, że nowe warianty koronawirusa mogą zacząć rozprzestrzeniać się z Państwa Środka.
– Kluczowe jest, aby unia działała zjednoczona i skoordynowana w odniesieniu do wszelkich możliwych środków zdrowia publicznego w związku z sytuacją w Chinach. Komisja będzie nadal ułatwiać dyskusje między państwami członkowskimi i będzie gotowa do zwoływania kolejnych spotkań, jeśli zajdzie taka potrzeba – oświadczył Daniel Ferrie, rzecznik Komisji Europejskiej.

KE pod koniec ubiegłego roku zorganizowała spotkanie z przedstawicielami państw członkowskich UE, aby omówić możliwe środki skoordynowanej reakcji krajów unijnych po decyzji władz ChRL o czasowym zniesieniu restrykcji covidowych, ponownym otwarciu granic i umożliwieniu obywatelom podróżowania. Następne spotkania w tej sprawie mają się odbyć w pierwszym tygodniu stycznia.

Po zawieszeniu polityki „zero covid" w ChRL wiele krajów na całym świecie obawia się, że nowe warianty koronawirusa mogą rozprzestrzenić się na ich terytorium z Chin.

Włochy już 28 grudnia zdecydowały o wprowadzeniu obowiązkowych testów dla wszystkich podróżnych z Chin. Japonia i Stany Zjednoczone zastosowały ten sam środek.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.